Demirtaş: Az kalsın dışarıyı boyluyorduk!

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş, AİHM’in tahliye edilmesi yönünde verdiği karar hakkında açıklama yaptı. Demirtaş, “Allah muhafaza, az kalsın dışarıyı boyluyorduk. Sonra Saray’ın adaleti, adalet sarayından bize hızlı bir şekilde devre mülk bir tapu ayarladı, 4 yıl 8 aylığına da olsa yerimizi garantiledik” dedi.

 Tutuklu olarak cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından açıklama yaptı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), kendisinin tahliye edilmesi yönünde karar verdiğini hatırlatan Demirtaş, “Biz milletvekili olmamıza rağmen içeri girene kadar canımız çıktı. Geçen gün AİHM’den ‘derhal orayı tahliye edin’ diye tebligat aldık, neyse ki Hükümet araya girip tahliyeye engel oldu. Allah muhafaza, az kalsın dışarıyı boyluyorduk” ifadelerini kullandı.

AİHM’in kararı sonrasında bir konuşması gerekçesiyle hakkında 4 yıl 8 ay hapis cezası verildiğini belirten Demirtaş, “Sonra Saray’ın adaleti, adalet sarayından bize hızlı bir şekilde devre mülk bir tapu ayarladı, 4 yıl 8 aylığına da olsa yerimizi garantiledik. Bu devirde gemisini kurtaran kaptan kardeşim. Hiçbir şey yapmıyorsunuz, sonra da ‘Vay efendim bizi niye içeri atmıyorlar?’” dedi.

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

Selahattin Demirtaş

1- Merhaba arkadaşlar, nasılsınız? Laf ola diye sormuyorum tabii, gerçekten nasılsınız? Şu sıralar, “Nasıl iyi olalım, her gün biraz daha kötüye gidiyor her şey” lafını o kadar çok duyuyorum ki.

Selahattin Demirtaş

2- Geçenlerde iki avukat geldi, önceden tanışmıyorduk, savunma grubumuza haber verip gelebiliyorlar. “Çok daraldık, biraz moral bulalım diye geldik” dediler. “Edirne’ye gezmeye mi?” diye sordum, “Yok, Edirne Cezaevi’ne” dediler.

Selahattin Demirtaş

3- “Dışarıda durum o kadar mı vahim?” dedim, “Anla işte” dediler. “E kalın o zaman? Size iki küçük hücre de ayarlarım” dedim, nasıl sevindiler görseniz. Şaka tabii, nereden ayarlayacağım, yer yok ki zaten cezaevinde.

Selahattin Demirtaş

4- Biz milletvekili olmamıza rağmen içeri girene kadar canımız çıktı. Geçen gün AİHM’den “derhal orayı tahliye edin” diye tebligat aldık, neyse ki Hükümet araya girip tahliyeye engel oldu. Allah muhafaza, az kalsın dışarıyı boyluyorduk.

Selahattin Demirtaş

5- Sonra Saray’ın adaleti, adalet sarayından bize hızlı bir şekilde devre mülk bir tapu ayarladı, 4 yıl 8 aylığına da olsa yerimizi garantiledik. Bu devirde gemisini kurtaran kaptan kardeşim. Hiçbir şey yapmıyorsunuz, sonra da “Vay efendim bizi niye içeri atmıyorlar?”

Selahattin Demirtaş

6- Ama çok da karamsar olmayın, 2023’e kadar tam 228 adet yeni cezaevi yapılıyormuş. Ay hadi inşallah, hepiniz bir şekilde girersiniz içeri. Giremeseniz de umudunuzu kaybetmeyin, önümüzde yerel seçimler var. AKP’ye oy verin, kesin içeridesiniz.

Selahattin Demirtaş

7- Madem dışarıdasınız, değişik bir şeyler yapın bari. Mesela Diyarbakır’daysanız Lîs Yayınevi’ni (@lisyayinevi) ziyaret edin, Lal Laleş (@lallalesh) ile ve daha birçok yazarla tanışıp sohbet edin.

Selahattin Demirtaş

8- Kitap alın, kitap okuyun, alamıyorsanız kendi aranızda kitap değiştirin. Fırsat yaratıp sahaflara uğrayın. Lezgîn Kitêbçiyan’a (@lezginakan), Aram Yayınları’na (@aram_yayinevi), Pirtuka Kurdî’ye (@pirtukakurdi), Wêşanên Hîva‘ya (@wesanenhiva), Morî Zarok’a (@morizarok) bakın.

Kaynak :Duvar

İlginizi çekebilir