Demirtaş: AİHM Tutukluluğumun Siyasi Olduğunu Kesinleştirdi

“Görevli memura hakaret” suçlamasıyla Urfa’da yargılanan ve duruşmaya SEGBİS’le bağlanan Demirtaş, hakkındaki davaların tümünün siyasi olduğunu belirttikten sonra SEGBİS’le savunma yapmayı reddetti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Görevli memura hakaret” iddiası ile Urfa’nın Viranşehir İlçesi Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yedinci duruşması görüldü.

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Demirtaş, SEGBİS’in Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi (AİHS) ve Anayasa’ya aykırı olduğunu, yüz yüzelik ilkesi gereği Viranşehir’e götürülerek orada savunma yapmak istediğini belirtti.

Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 20 Kasım Salı günü kendisi hakkında verdiği “serbest bırakılsın” kararını da hatırlatarak “Bu ve diğer dosyalar siyasidir. AİHM kararı bunu ispatlamıştır” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Demirtaş şunları söyledi:

“Hakkımda yüzlerce dava var, hepsi siyasi”

“Siyasî kararla tutuklanıp ailemden, binlerce kilometre uzakta olan bir cezaevine getirildim.

“Anayasaya uygun olarak oraya gelip savunmamı yapmak istiyorum. Bu benim anayasal hakkım.

“Hakkımda acılan yüzlerce dava var ve bu davalar siyasi davalardır. Geçmişte Viranşehir’deki FETÖ yapılanması ortadaydı. Oraya gelip bunları bizzat mahkemeye anlatmak ve buna ilişkin delillerimi sunmak istiyorum.

“Beş yıl boyunca soruşturması devam eden bir dosyada iki yıl aradan sonra delil bulunmaya çalışıldı. Bu ve diğer dosyalar siyasidir. AİHM kararı bunu ispatlamıştır.

“Siyasi nedenlerle tutuklu olmam hükümet kararı”

“İlk celsede duruşmaya getirilmem durumunda, dava çoktan bitmiş olacaktı. Davayı ben ve avukatlarım uzatmıyor. Uluslararası sözleşmeleri ve anayasayı dikkate almayan mahkemeler uzatıyor.

“Ben Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin eşbaşkanıydım, Hukuka aykırı bir şekilde tutuklandım.

“Siyasi nedenlerle tutuklu olmam hükümet kararıdır. Benim bin 500 kilometre uzağa götürülmem hepsi hükümet kararı, benim kararım değil.

“Ben hükümete muhalif bir siyasetçiyim. AİHM tutukluğumun siyasi olduğunu kesinleştirdi.

“Asliye Ceza Mahkemesi de olsa Ağır Ceza Mahkemesi de olsa, Viranşehir, Mardin, Kayseri de olsa yüz yüze savunma yapmak istiyorum. Bu benim en doğal hakkımdır.

Demirtaş’ın talebi reddedildi

Mahkeme heyeti, Demirtaş’ın talebini reddetti.

Bunun üzerine Demirtaş herkesi selamlayarak, dosya hakkında SEGBİS ile savunma yapmayacağını belirtip ayrıldı.

Demirtaş’ın avukatları da müvekkillerinin talebinin anayasal hak olduğunu, mahkeme heyetinin talepleri değerlendirmeden reddettiğini, bu yüzden Demirtaş getirildikten sonra savunma yapacaklarını belirtti.

Mahkeme, hakaret suçunun işlendiğinin iddia edildiği olaya ait görüntülerin emniyetten istenmesine karar vererek, duruşmayı 14 Şubat 2019’a bıraktı.

Ne olmuştu?

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Barış Demokrasi Partisi’nin (BDP) 04 Ağustos 2013 tarihinde aldığı “Ceylanpınar’da barış çadırı kurma” kararı gereği yola çıkan dönemin BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki konvoyun önü Viranşehir çıkışında polisler tarafından kesilmişti.

Demirtaş’ın da içinde bulunduğu gruba, polis uyarı yapmadan gaz, plastik mermi ve TOMA’larla müdahalede bulunmuştu.

Bunun üzerine Demirtaş müdahaleyi başlatan polislere “Sizin başka örgütlerle, yapılarla bağlantınız olmasa bu şekilde bize saldırmazsınız. Anayasal hakkımız olan seyahat özgürlüğünü engelleyemezsiniz” sözleriyle tepki göstermişti.

Demirtaş hakkında, “görevi yaptırmamak için direnme ve görevli memura hakaret” suçundan soruşturma açılmış, direnme sucundan takipsizlik kararı verilirken, hakaret suçundan Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Demirtaş’tan şikayetçi olan polisler ise, 15 Temmuz darbe girişimi ardından görevden ihraç edilip FETÖ üyesi olmak iddiası ile tutuklanmıştı.

Demirtaş şimdiye kadar görülen altı duruşmaya SEGBİS ile katılmayı reddetmiş ve savunması alınamamıştı.

 

Kaynak :Bianet

İlginizi çekebilir