DDK’nin KPSS’deki iddialar hakkındaki suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Print
Email

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili inceleme başlatan Devlet Denetleme Kurulu, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından savcılık soruşturma başlattı.

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddiası hakkında inceleme başlatan Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

ÖSYM tarafından 31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS’deki bazı soruların, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorularla aynı olduğu iddia edildi.

Dün, sosyal medya ve basında gündeme gelen iddiaların ardından açıklama yapan ÖSYM, iddiaları reddetti. Açıklamada, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” denildi.

ÖSYM’nin yalanlama açıklamasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na inceme talimatı verdi ve “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece yarısı Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayınlanan kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı.

İncelemeyle ilgili bugün açıklama yapan Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı, “Rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

YÖK İNCELEME BAŞLATTI

Twitter hesabından açıklama yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, kurul olarak inceleme başlattıklarını duyurdu.

Özvar, “2022 KPSS’de çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.

DHA’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DDK’nin suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Soruşturmanın savcılık ve DDK tarafından koordineli şekilde yürütüleceği öğrenildi.

Yediiklim Yayınları’na polis operasyonu

KPSS sorularının sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim Yayınları’na ait 2 binaya polisler baskın yaptı ve binalarda arama başlatıldı.

Kamu Personel Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) bazı soruların, deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorularla aynı olduğu iddia edilen Yediiklim Yayınları’na operasyon yapıldı.

DHA’nın haberine göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipler, Ankara’da Yediiklim Yayınları’na ait 2 adreste arama başlattı.

Ne olmuştu?

31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS’deki bazı soruların, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorularla aynı olduğu iddia edildi.

Sosyal medya ve basında gündeme gelen iddialarla ilgili olarak, dün ÖSYM’den yapılan açıklamada, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.

ÖSYM’nin yalanlama açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na inceme talimatı verdi ve “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi. Erdoğan, Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayınlanan kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı.

Devlet Denetleme Kurulu, iddialarla ilgili incelemesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık da soruşturma başlattı.

Ayrıca Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, kurul olarak inceleme başlattıklarını duyurdu.

Kaynak: DUVAR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.