Danıştay ÇED iptal kararını kaldırarak madenin kapasite artışı yapmasının önünü açtı

İzmir Bergama’ya bağlı Kozak Yaylası’nda faaliyet gösteren Koza Altın Şirketine ait Çukuralan Altın Madeni’nin 3. kapasite artışı mahkemece iptal edilen ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden verilmiş ve ardından ÇED raporu mahkeme tarafından iptal edilmeşti.

Danıştay iptal kararını kaldırarak madenin kapasite artışı yapmasının önünü açtı. Hukukçuların skandal olarak nitelendirdiği kararın ardından kapasite artırımı için hazırlıklar başladı. Bergama’da bulunan Çukuralan Altın Madeni’nin kapasitesi artırılmak isteniyor, ancak çevreci hukukçular, doğaya zarar vereceği gerekçesiyle buna karşı mücadele ediyor.

‘İçme suyuna uzanan bir el var’

İzmir 6. İdare Mahkemesi, ÇED raporunun iptal edilmesine karar vermiş, gerekçe olarak da, madenin yaklaşık 6 kilometre kuzeybatısında içme suyu amacıyla kullanılan Madra Barajı’nın bulunması ve kapasite artırımının Kültür ve Tabiat Varlığı Nebiler Şelalesi’ne zarar verecek olmasını göstermişti. Fakat madenin işletmecisi Koza Altın İşletmeleri, ÇED olumlu kararı iptal edilen proje için, süreci yeniden başlatmaksızın İnceleme Değerlendirme Komisyonu’ndan ÇED olumlu raporunu tekrar almıştı. Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, kararın siyasi baskılar nedeniyle verildiğini söyledi. Engel, “Yıllardır bölgede mücadele ediyoruz. İnsanların içme suyuna kadar uzanan bir el var. Bunun önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız. Mücadelemiz devam edecek. Açtığımız davaların arkasındayız. İtirazlarımız devam edecek. Halkımıza bu kararın yanlış olduğunu anlatacağız” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…