Danışman ‘nüfusunda’ patlama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni bir kararname ile kendisine yeni bir başdanışman atadı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’na atamaya ilişkin karar Resmi Gazete’de yer aldı. Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’na Prof. Dr. Vedat Bilgin getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışman ve danışman sayısı konusunda ise tam verilere ulaşılamıyor. Cumhurbaşkanlığı sitesinde başdanışman ve danışman sayısı ve görevlerine dair bilgi yer almazken, Emine Erdoğan’ın faaliyetlerinin yer alması dikkat çekti. Sayıları konusunda rivayetler olan başdanışmanlardan Prof. Dr. Vedat Bilgin, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de eski danışmanlarından.

Danışmanlar ordusu Meclis’te

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışman ve danışman kadrosunu gündeme getiren muhalefet milletvekillerine 2017 Kasım ayında yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, 36 başdanışman olduğunu söylemişti. 2 yıl önce 36 olan başdanışman sayısının kaça yükseldiği bilinmiyor. Danışman sayısı da tam bilinemiyor.

Yüzlerce danışman

Danışman sayısının ise yüzlerce olduğu iddia ediliyor. Başdanışman ve danışmanların aldığı ücret konusunda da net bilgiler yok, rivayetler var. Başdanışman ve danışmanların aldıkları ücrete dair ise 6 bin 400 ek gösterge gösteriliyor. 2017 yılına göre 6 bin 400 ek gösterge 10 bin TL’ye tekabül ediyor. Bugün bu ücretin çok üzerinde bir maaş alındığı tahmin ediliyor. 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşmelerinde konuya dair konuşan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, “Aldıkları ücret 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurlarının aldıkları ücrettir. Özel bir ücret almazlar. Biz Külliye’de bu arkadaşlarımıza sadece yol-uçak gideri öderiz, harcırah ödemeyiz” iddiasında bulunmuştu. Başdanışman ve danışman sayısındaki patlamanın nedeni olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yandaşlarına yer ayırma ihtiyacı gösteriliyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir