Danimarka Başbakanı devlet yurtlarında istismara uğrayan çocuklardan özür diledi

Danimarka’da 2005’te bir belgeselle ortaya çıkan cinsel istismar ve şiddet skandalında resmi özür 14 yıl sonra geldi. Danimarka Başbakanı Frederiksen, devlete ait yurtlarında kalan çocukların maruz bırakıldığı sistematik istismar için resmen özür diledi.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, 1945-1976 yılları arasında devlete ait yetiştirme yurtlarında kalan çocukların maruz kaldığı sistematik cinsel istismar, fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle resmen özür diledi.

İstismara uğrayan kişilerin bir kısmını resmi başbakanlık konutunda ağırlayan Frederiksen, “Her birinizin gözlerinin içine bakarak özür diliyorum. Suçu üstlenemem ama sorumluluğunun yükünü alıyorum” ifadelerini kullandı. Katılımcıların birçoğu Frederiksen’ın açıklamalarını gözyaşlarıyla dinledi.

​’68 YAŞINDAYIM VE ETKİLERİNİ HÂLÂ TAŞIYORUM’

İstismara uğrayanlardan biri olan ve şu anda 68 yaşında bulunan Arne Roel Jorgensen, “Bu çok şey ifade ediyor. Tek istediğimiz bu konuda iç rahatlığına ulaşabilmekti” yorumunu yaptı. Birçok kişinin hayatının çocukken yurtlarda uğradıkları istismar nedeniyle mahvolduğunu ve travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını belirten Jorgensen, “Birçoğumuz başarısız evlilikler yaptık ve toplumla sağlıklı ilişkiler kuramadık. 68 yaşındayım ve yaşadıklarımın etkilerini hâlâ taşıyorum” dedi.

Frederiksen daha önce yaptığı açıklamalarda da “Yetkililer hiçbir şey yapmadı. Ama toplum olarak buna gözlerimizi kapatamayaız ve kapatmamalıyız” demişti.

BELGESELLE ORTAYA ÇIKMIŞTI

Söz konusu yurtlarda, yeterince iyi şartlarda bakılmadıkları gerekçesiyle ailelerinden alınan çocuklar kalıyordu. Devlete ait bu yurtlarda kalan çocukların geçmişte uğradıkları istismar ilk olarak 2005 yılında yayınlanan bir belgeselle ortaya çıkmıştı.

Belgeselde, ülkenin kuzeydoğusundaki Godhavn Erkek Yurdu’nda kalmış olanlar, uğradıkları taciz ve kötü muameleyi anlatıyordu. Ayrıca bir psikiyatrın, çocuklar üzerinde bazı uyuşturucu ilaçları denediğinin de kanıtlarına da yer verilmişti.

O dönemde milletvekili olan Bjorn Elmquist, bazı çocuklara uyurken altlarına kaçırmamaları için LSD (yarısentetik bir halüsinojen) verildiğini, bu çocukların birçoğunun ilerleyen yaşlarda uyuşturucu bağımlısı olduğunu söylemişti.

YARGILANAN YOK

Olaya ilişkin soruşturma ise belgeselin yayınlanmasından 5 yıl sonra, 2010 yılında başladı. Bağımsız kurulun 19 yurtta yaptığı araştırmaya dayanan ve 2011’de yayımlanan raporda, yurtlarda “endişe verici düzeyde cinsel ve fiziksel istismar” kanıtlarına ulaşıldığı belirtiliyordu.

Devlete ait yetiştirme yurtlarında yaşananlardan ötürü şu ana kadar kimse yargılanmadı. Daha önceki hükümetler skandalın geçmişte kaldığını belirterek dava açma gereği olmadığını savunmuştu. Ancak Haziran ayında başbakan seçilen Frederiksen, devletin skandaldaki rolünden ötürü özür dileme sözü vermişti. Kurbanlar da maruz kaldıkları istismardan ötürü bir tazminat talebinde bulunmadı.

Kaynak: DUVAR   (BBC TR)

İlginizi çekebilir