Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ettikten sonra Beştepe’deki törene katıldı. 10 bin kişinin katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısının 13 Temmuz Cuma günü yapılacağını söyledi.

Törenin ardından saat 22.34’te yeni kabineyi açıklamak için kameraların karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 kişilik kabineyi açıkladı. Yeni kabinede Hulusi Akar, Savunma Bakanı oldu. Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı olarak kaldı. Berat Albayrak, ekonominin başına geçirildi. Nihat Zeybekçi’ye yeni kabinede yer verilmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de resmen başladı. Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen törenin ardından yeni kurduğu kabineyi bugün açıkladı. Erdoğan, isimlerini okuduğu bakanları yanına çağırarak basına tanıttı.

Yeni kabinede Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Savunma Bakanı oldu.

Yeni kabinede cumhurbaşkanı yardımcısı tek kişi olarak belirlendi. O isim ise Fuat Oktay oldu. Oktay, Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yapıyordu.

Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede yer alan isimler şöyle:

Adalet Bakanı: Abdümhamit Gül
İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk
Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar
Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy
Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum
Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk
Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank
Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan
Maliye ve Hazine Bakanı: Berat Albayrak
Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk, eski Kültür Ve Turizm Bakanlarından Atilla Koç’un kızı.

Tarım Bakanı olan Bekir Pakdemirli, eski bakanlardan Ekrem Pakdemirli’nin kardeşi. Pakdemirli kardeşlerden biri FETÖ davasından yargılanıyor.

Milli Eğit Bakanlığına getirilen Ziya Selçuk, 2003-2006 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış. Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde Ankara’da doğdu. Eğitimci olan ve Prof. Dr. ünvanı bulunan Ziya Selçuk, yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 2003-2006 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yaptı. Özel Maya Okulları’nın kurucusu olan Ziya Selçuk aynı zamanda, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı…

Kameraların karşısına geçen Erdoğan kabineyi açıklarken şunları söyledi: “Ülkemiz tarihihin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugun tamamlanmıştır. Değişimin demokratik yollardan başarabilen az sayıda ülkeden biri olduk. Demokrasimiz rüştünü ispat etmiştir. Gerek katılım itibariyle gerekse ortaya çıkan tablo ile eşi benzeri olmayan bir seçim ortaya çıkmıştır. Yeni sistemin hayırlı olmasını diliyorum. Sandığa oyunu atan her vatandaşımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Artık 81 milyonun cumhurbaşkanı olarak görevimizi yürüteceğiz. 15 Temmuz’dan bu yana bizi destekleyen MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Bundan sonra yürütme konusunda çıkacak aksaklıklar karşısında öne sürebilecek bahaneleri kalmamıştır. Anayasanın cumhurbaşkanına verdiği yürütme görevleri hakkında artık hiçbir mazerete sığınma hakkımız yoktur. Cumhurbaşkanı olarak yeni yetkilerimizden biri de kabinemizi oluştururken hiçbir sınırlamaya tabi olmamamızdır.”

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…