Cumartesi Anneleri’nin bu hafta 700. kez gerçekleştireceği oturma eylemi kaymakamlık tarafından yasaklandı. Maside Ocak ve Besna Tosun’un da bulunduğu çok sayıda kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı. Polis, Galatasaray Meydanı’nı ablukaya aldı.

Sendika.Org’un canlı yayınları:

Gözaltında kaybedilen evlatlarının hesabını sormak için 700 haftadır Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’nin 700. haftaya giren eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Alana giden görevlilere, oturma eyleminin yasaklandığını belirten polis, görevlileri alandan çıkarttı. Meydanı abluka altına alan polis, çok sayıda kişiyi ters kelepçe yaparak gözaltına aldı.

Emniyet görevlileri kaymakamlığın 700. hafta oturmamızı yasakladığını bildirdi. Biz, her durumda 699 hafta bu meydanda oturduk. Bu hafta da oturacağız. #CumartesiAnneleri700Hafta

Yasaklama kararı Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından duyuruldu. Cumartesi İnsanları yasaklama kararına rağmen oturma eylemini yapacaklarını da vurguladı: “Emniyet görevlileri kaymakamlığın 700. hafta oturmamızı yasakladığını bildirdi. Biz, her durumda 699 hafta bu meydanda oturduk. Bu hafta da oturacağız.”

GÖZALTILAR VAR!

Oturma eylemi için buluşan çok sayıda kişi ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı henüz netleşmemekle birlikte; Cumartesi İnsanlarından Maside Ocak, Besna Tosun, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Leman Yurtsever, Faruk Eren ve Gamze Elvan’ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi. Oturma eylemi için Galatasaray Meydanı’na ulaşmak isteyenlere izin verilmiyor. Polis, lisenin önünün yaklaşmak isteyenleri İstiklal Caddesi dışına sürdü. CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, polis otobüsünde tutulan gözaltındaki kişilerin serbest bırakılması için polisle görüşme yapıyor.

https://youtu.be/WmDSMRtN0Ms

HDP’Lİ VE CHP’Lİ YÖNETİCİLER ENGELLENDİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “700 Haftadır Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Annelerini ve onlara destek verenlerin gözaltına alınmasının tek gerekçesi korkuları.. Parti yöneticilerimiz de gözaltında” şeklinde mesaj paylaştı. Polisler HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay’ın da Galatasaray Meydanı’na giriş yapmasına izin vermedi.

Canan Kaftancıoğlu: 700 Haftadır Galatasaray Meydanında toplanan Cumartesi Annelerini ve onlara destek verenlerin gözaltına alınmasının tek gerekçesi korkuları.. Parti yöneticilerimiz de gözaltında

BULDAN: ANNELERİN SESSİZ ÇIĞLIĞINDAN KORKULUYOR

Galatasaray Lisesi önüne gelen HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, gözaltılara tepki gösterdi. Buldan “Annelerin sesiz çığlığından korkan bir ülke yaratıldı. Bu kadar büyük bir ahlaksızlık yapılamaz. Bizler 700 haftadır çocuklarımızın kemiklerini arıyoruz. Çocuklarımızın kemiklerini bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu gün tek başıma dahi olsam o meydanda oturacağım.” dedi.

MEYDAN ABLUKA ALTINDA!

Galatasaray Meydanı’nda buluşanların dağıtılmasının ardından alana girişler de bariyerlerle çevrilerek yasaklandı.

POLİS SALDIRISI!

Polis, oturma eylemine desteğe gelenlere saldırdı. Polis saldırısının ardından ‘baskılar bizi yıldıramaz’ sloganı atılmaya başladı.

‘KAPALI ALANA GİDİN!’

Polisler eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını söyleyerek kimsenin alana girmesine izin vermedi. “Burası İstiklal Caddesi toplanma alanı değil” diyen polis, “Kapalı alana gidin ne yaparsanız yapın” dedi.

‘23 YILDIR BU MEYDANDAYIZ’

Polisin bu durumuna tepki gösteren gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “Biz 23 yıldır bu meydana geliyoruz. Bu meydanda babamı arıyorum. Bu meydan bizimdir” dedi.

‘BU MEYDAN SİZİN AYNANIZ’

Bir diğer kayıp yakını da “Bu meydan sizin aynanız bu meydana iyi bakın” dedi. Kayıp yakınlarından bir diğeri ise tepkisini şu sözler ile gösterdi: “Bizi siz öldürdünüz. Şimdi bizi buradan kovuyorsunuz yarın bize bunu yapan devlet size de aynısını yapacak.”

DARP EDİLEREK GÖZ ALTINA ALDILAR

Tepkilerin ardından kayıp yakınları İstiklal Caddesi’nde bekleyeceklerini dile getirdi. Kayıp yakınlarının orada da kalmasına izin vermeyen polis müdahale etti. Polis çok sayıda kayıp yakınını darp ederek, yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

‘NE İSTİYORLAR ÇOCUKLARIMIZDAN’

Aralarında Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Faruk Eren’in de olduğu 11 kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı. Besna Tosun ve gözaltına kaybedilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak da darp edilip gözaltına alınmak istendi. Ancak tepkiler üzerine ikisi de serbest bırakıldı. Emine Ocak bırakıldıktan sonra “Ne istiyorlar bizim çocuklarımızdan” diyerek tepki gösterdi.

‘BU ZULÜMDÜR’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da yaşanan duruma “Bu zulümdür” diyerek tepki gösterdi.

Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun gözaltına alındığını sosyal medyadan duyurdu.

Besna Tosun: Işkenceyle gözaltına alındık

POLİSTEN İKİNCİ MÜDAHALE

Kayıp yakınları daha sonra meydana yakın kafelere geçerek bekleyişini sürdürdü. Bir süre sonra yeniden toplanmak isteyen kitleye bir kez daha biber gazı ve plastik mermiyle müdahale eden polis Galatasaray Meydanı’nı boşalttı. Bu sırada yeni gözaltıların olduğu belirtildi.

SEZGİN TANRIKULU: TALİMAT SOYLU’DAN

Eylemin yasaklanmasının ardından İçişleri Bakanı’nı arayan Sezgin Tanrıkulu eylemin bizzat Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandığını belirtti.

Kaynak: DUVAR, Artı Gerçek, Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…