Cumartesi Anneleri: “2019 demokratik Türkiye’ye giden yolun başlangıcı olsun”

Cumartesi Anneleri 2018’in son oturma eyleminde demokratik bir Türkiye talebini dile getirmek için buluştu

Cumartesi Anneleri 2018’in son oturma eyleminde “2019 demokratik Türkiye’ye giden yolun başlangıcı olsun” diyerek buluştu. Eylem bu hafta da polis ablukası altında gerçekleşti.

Bu haftanın açıklamasına HDP İstanbul Milletvekilleri Oya Ersoy ve Hüda Kaya ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı. Bu haftanın basın açıklamasını Cumartesi İnsanları’ndan Sebla Arcan okudu. Arcan açıklamaya “Bugün 2018’in son cumartesi, iki gün sonra yeni bir yıla gireceğiz. Yeni yılda herkes düşlerinin gerçek olmasını diler. Çünkü yen yıl, insanlar için sevdikleriyle birlikte yaşayacaklarını yeni başlangıçlar umudu demektir” sözleriyle başladı.

2018’deki son buluşmaları olduğunu hatırlatan Arcan, talepleri bir kez daha şöyle sıraladı:

  • Bize yönelik denetimden uzak, keyfi bir şekilde uygulanan ve ciddi hak ihlalleriyle yol açan uygulamalara son verilsin.
  • Galatasaray’daki polis ablukası kaldırılsın.
  • İfade özgürlüğü mekan seçme hakkını da kapsar. 27 Mayıs 1995’ten beri buluşma mekanımız olan Galatasaray’da barışçıl açıklama yapma hakkımızın engellenmesine son verilsin.
  • Kayıplarımızın akıbetini açığa çıkartacak, failleri adil bir yargılama sonucunda cezalandıracak siyasi ve adli irade gösterilsin.

Arcan sözlerini “2019’da da korkunun esaretine karşı umudun özgürleştirici gücüne sarılmayı sürdüreceğiz. Kayıplarımızdan ve onlarla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri ile sonlandırdı.

Gazeteci Ferhat Tepe’nin ablası Meryem Tepe

Gazeteci Ferhat Tepe’nin ablası Meryem Tepe, polis ablukasının daraltılmasına tepki göstererek “Biz sadece kayıplarımızı arıyoruz. 23 yıl bizim için acılı ve zorlu geçti. Biz hiçbir yeni yıla kutlamalarla, coşkuyla giremedik. Şimdi yeni bir yıla giriyoruz. Biz bu acıları yaşarken istiyoruz ki kimse bizim gibi bu acıları yaşamasın. Bu yüzden 2019’a girerken adaletten barıştan ve Galatasaray’daki hak talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Bunu inatlaşma olarak görmeyin. Bu sadece annelerin kayıplarını ve kayıpların faillerini arama mücadelesidir “ dedi.

Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak

Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak da 2018’e girerken adalet taleplerini dile getirmek için Galatasaray Meydanı’nda mumlar yaktıklarını belirterek “Bizim orada hak aramamıza engel nedir? Bunu halen adil, demokratik bir toplumda cevabı verilmiş değil. 23 yıldır hak aramamızı engellediğiniz için demokrat olma vasfını yitirdiniz. Utanma duygunuzu da kaybederseniz insanlığınızı kaybedeceksiniz” dedi.

Canlı yayın:

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir