Çukuralan’da İptal Edilen ÇED’e Nihai Olumlu Kararı

Çukuralan’da önce yürütmesi durdurulan, daha sonra iptal edilen ÇED olumlu kararı için nihai olumlu kararı verildi.

Koza Altın İşletmelerine ait Çukuralan Altın Madeni için üçüncü kez kapasite artırımı isteyen şirkete nihai olumlu kararı verildi.

Madenin kapasite artırımı önce İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuş daha sonra da iptal edilmişti. Maden’in işletmecisi Koza Altın İşletmeleri A.Ş ise ÇED olumlu kararı iptal edilen proje için, süreci yeniden başlatmaksızın 20 Kasım 2018’de rapuru İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısından tekrar geçirmişti.

İDK toplantısından geçen rapora dün itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından nihai olumlu kararı erildi. Böylece mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı yok sayılmış oldu.

Konuyu bianet’e değerlendiren doğa ve yaşam hakları savunucusu Av. Arif Ali Cangı ise; yeni ÇED süreci ve İDK toplantısının 2009/7 sayılı genelgeye aykırı olduğunu belirterek Çukuralan’da daha önce iki kez kapasite artırıldığını ve doğaya karşı büyük, ağır suçlar işlendiğini söyledi.

Mahkeme kararının yok sayıldığını belirten Arif Ali Cangı, iptal kararında bilirkişinin proje çevresindeki olumsuzlukların bir eksiklik olarak değil, herhangi bir değişiklikle varlığı değiştirilemeyecek unsurlar olarak nitelediği bu nedenle de mahkemenin yer seçiminin doğru olmadığı yönünde karar verdiğini söyledi.

Cangı ayrıca maden çevresindeki söz konusu çevre etkilerinin raporla değiştirilemeyeceğini belirterek mahkeme kararının yok sayıldığını belirtti.

2009/7 ÇED Yönetmeliği Uygulamaları Genelgesi’nde ilgili madde ne diyor?

ÇED olumlu kararları hakkındaki yürütmenin durdurulması / iptal kararları, hakkında ÇED olumlu kararı verilen ÇED raporunun bir ya da birkaç bölümüne ilişkin ise ve yürütmenin durdurulması / iptal kararı, ÇED raporunun diğer bölümlerini olumsuz yönde etkilemiyor, yani kararın tümünün yeniden ele alınıp değerlendirmesini gerektirmiyorsa, ÇED raporunun hazırlanmasına ilişkin tüm sürecin en baştan tekrarlanmasına gerek yoktur.

kaynak:Bianet

İlginizi çekebilir