Covid-19 rehberi güncellendi: Hamileliğin her döneminde aşı olunabilir

Sağlık Bakanlığı COVİD-19 Rehberi’ni güncelledi. Rehberde hamileliğin her döneminde Covid-19 aşısı uygulanabileceği belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberi’nin, ‘Kovid-19 Solunum Sistemi Hastalıklarının Yaygın Olduğu Dönemde Sağlık Kuruluşlarında Gebe Takibi’ bölümünde güncelleme yapıldı.

Rehberde, hamilelik döneminde aşılanmanın önemine ilişkin uluslararası çalışmalara yer verilerek, “Hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere COVID-19 aşılarının anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin olmadığını, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını göstermiştir” denildi.

‘AŞI OLMAYANLARDA DÜŞÜK ORANI DAHA FAZLA’

COVID-19’un gebelerde, gebe olmayanlara göre daha ağır seyrettiği ve daha fazla ölümle sonuçlandığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Birçok ülkede COVID-19 anne ölümlerinin birinci nedeni haline gelmiştir. Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde gebelere aşı uygulaması tavsiye edilmektedir. Aşılar gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), onay verdiği SARS-CoV-2 aşılarının gebelere de yapılmasını önermektedir, ayrıca CDC ve American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) de gebeler, emzirenler ve gebelik planlayanlara COVID-19 aşılarını önermektedir. İnaktif aşılar gebelik döneminde güvenle kullanılan ve etkili aşılardır.

Son dönemde geliştirilmiş olan mRNA aşılarının CDC tarafından yayımlanan 139 bin gebeyi kapsayan çalışmada da bu aşıların gebelerde etkili olduğu; anne, fetüs ve yenidoğan üzerine ciddi bir yan etkisinin olmadığı gösterilmiştir. mRNA aşıları canlı virüs içermez ve aşı etkinliğini artırmak için bir adjuvan kullanmaz. Aşılardaki mRNA hücre çekirdeğine girmez ve insan genomunu değiştiremez. 92 bin gebede, düşük oranının, COVID-19 aşısı olanlarda aşı olmayanlardan daha yüksek olmadığı belirlenmiştir.”

‘HASTALIK RİSKİNİ 5-10 KAT AZALTTIĞI GÖRÜLDÜ’

Rehberde ayrıca aşının koruyuculuk oranına dikkat çekilerek, “Hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere COVID-19 aşılarının anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin olmadığını, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını göstermiştir. ABD’de COVID-19 mRNA aşısı uygulanmış ve doğum yapmış 827 gebenin verileri incelendiğinde aşıların düşük, ölü doğum, konjenital anomali, bebeğin gelişimi, erken doğum, ölü doğum veya yenidoğan ölümü başta olmak üzere herhangi bir soruna yol açmadığı görülmüştür.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir