Ankara-İzmir arasında yapılan Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Afyon bölümünde inşa edilen viyadüğün bir ayağının aktif fay hattı üzerine inşa edildiği ortaya çıktı.

Türkiye, 25 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce insanın yaralandığı Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki tren kazasıyla büyük üzüntü yaşamıştı. Kazadan sonra ortaya çıkan gerçekler, tren hattında bakım yapılmadığını gözler önüne sermişti. O faciayla ilgili halen bir iddianame hazırlanmış değil ancak adeta yeni bir faciaya davetiye çıkaran ihmal örneği Ankara İzmir arasında yapılan YHT hattının Afyon bölümünde yaşanıyor.

TMMOB’a bağlı Jeoeloji Mühendisleri Odası’nın (JMO) tespitlerine göre Ankara-Afyon-İzmir YHT güzergâhı kapsamında Seydiler (Afyonkarahisar) bölümünde yapım çalışmaları devam eden viyadük ayaklarından biri aktif fay hattı üzerine oturtulmuş durumda. Oda kamu kurumlarını viyadüğün yapımından vazgeçirmeye çağırdı: “Gelecekte herhangi bir kazaya, can ve mal kaybına yol açmamak adına henüz inşaat aşamasındayken uyarıyoruz.”

VİYADÜĞÜN AYAĞI AKTİF FAY HATTI ÜZERİNE İNŞA EDİLİYOR  

Odanın tespitine göre inşaatı devam eden önemli hatlardan birisi olan Ankara-Afyon-İzmir YHT hattının Seydiler (Afyonkarahisar) bölümünde, Seydiler Göleti kuzeyinde geçiş güzergahı için viyadük inşa ediliyor. Bu viyadüklerden birisi için açılan temel, fay üzerinde yer alıyor. Göletin hemen kenarına açılan temel litolojisinin (bir bölgedeki hakim kayaç ve tabaka yapısına verilen ad) bu fay kırığı boyunca gölden sızan sularla suya doygun hale geldi.

OLASI BİR DEPREMDE ZARAR GÖRECEK 

JMO, “Yeraltı su seviyesinin yüksek olmasının ve fay varlığının, zeminin dayanımını önemli oranda düşürdüğü”nü belirterek, olası bir deprem sırasında mühendislik yapılarının zarar görmesine neden olacağına dikkat çekti.

VİYADÜK PROJESİ BURAYA YAPILMAMALI

JMO konuya ilişkin Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürüne bir yazı göndererek “Demir yolu projelerinin güzergah belirlenmesi aşamasında bölgenin doğal afet tehlikesi yaratabilecek jeolojik yapıların özelliklerinin doğru bir şeklide tanımlanması hayati önem taşımakta olup, konunun Bakanlığınzca incelenerek uygulamaya ilişkin görüşlerinizin bildirilmesini arz ederim” dedi.

SON YÜZYILDA 7’NİN ÜZERİNDE ALTI DEPREM OLDU

JMO Genel Başkanı Hüseyin Alan da “Mümkünse fay hatları üzerinde mühendislik yapıları yapılmamalı. Aktif fay hattının bulunduğu Afyon’un Seydiler bölgesinde viyadük projesinden vazgeçilmeli” dedi. Son yüzyıllık dönemde Afyon’da 7’nin üzerinde altı tane depremin meydana geldiğini ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Alan, “Meslek örgütü olarak bu konudaki uyarılarımızı bakanlığa ilettik” diye konuştu.

BOLVADİN AKTİF FAY HATTI ÜZERİNDEKİ YAPILAR YIKILMALI

JMO, ayrıca Afyon’un Bolvadin İlçesi’nde aktif fay hattının bulunduğu bölge üzerine inşa edilen yapıların yıkılması gerektiğini belirterek alanın yapılaşmaya kapatılması uyarısında bulundu. Oda konuyla ilgili başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Afyon Valiliğine yazı gönderdi.

Yazıda “TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak yetkili ve sorumlu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Afyon Valiliğini görev davet ediyor ve uyarıyoruz. Aktif tektonik kuşak içerisinde yeralan Bolvadin’de (Afyon) olası bir can kaybına neden olunmaması için Bolvadin fayı üzerinde ve deformasyon zonu içinde kalan alanlar acilen yapılaşmaya kapatılmalı, bu zon içinde kalan yapılar kamu eliyle yıkılmalı, bu bölgedeki yurttaşlarımız sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmeleri ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için tedbirler alınmalıdır” dendi.

 

Kaynak : Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…