Çorlu tren kazasında yakınlarını yitirenler tepkili: ‘Biz değil Adnan Oktar’ın kedicikleri gündem oldu’

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasında yakınlarını kaybedenler ve yaralananların aileleri, olay yeri yakınlarındaki raylara karanfiller bırakarak, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Kazada kardeşi ile kızını kaybeden Zeliha Bilgin, “Bizler, ölenlerin yakınları olarak yaşanan olayın takipçisi olmaya devam ediyoruz. Olayın sorumluları kimlerse bulunarak, mutlaka gereken cezayı çekmeliler” dedi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında, 8 Temmuz günü meydana gelen, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasının ardından kazada yakınlarını kaybedenler ve bazı yaralılar ile aileleri, olay yerine karanfil bırakmak için Sarılar köyünde toplandı. Tren kazasında traktörleriyle olay yerine gidip, yaralıları tahliye eden köylülere, ölenlerin yakınları ve yaralananlar teşekkür etti. Sarılar köyünde toplanan yaklaşık 300 kişi, tren kazasının meydana geldiği noktaya, yağmur yüzünden ve karadan araç yolu olmadığı için gidemedi.

Bunun üzerine kalabalık, köyde basın açıklaması yaptı.

Kazada kardeşi ve 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i kaybeden Zeliha Bilgin, grup adına basın açıklamasını okudu.

Bugün kendisinin doğum günü olduğunu söyleyen Bilgin, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Elinde kızının trende çektirdiği son fotoğrafını taşıyan Bilgin, “Ben bugün kızıma sarılamayacağım. Kardeşlerime sarılamayacağım. Onlar kim bilir bana nasıl bir sürpriz yapacaklardı? 8 Temmuz günü yaşanan olay çok acı ve ihmal doluydu. Burada 25 kişi hayatını kaybederken, 340 kişi de yaralandı. Bizler, ölenlerin yakınları olarak yaşanan olayın takipçisi olmaya devam ediyoruz. Olayın sorumluları kimlerse bulunarak mutlaka gereken cezayı çekmeliler. Biz, aldığımız ilaçlar sayesinde ayakta kalabiliyoruz. Ölenleri asla unutmadık, asla da unutmayacağız. Bugün benim doğum günüm. Kızım ve kardeşim bu kazada ölmeseydi şuan bana doğum günü sürprizi hazırlıyor olacaktılar. Yaşadığımız durum çok acı ve telafisi yok” dedi.

Programa katılan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise Meclis’te takipçi olduklarını belirterek, kazada ihmali olanlara gereken cezanın verilmesi için çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından köy yakınından geçen rayların bulunduğu bölgeye gidilirken, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Rayların üzerine karanfiller bırakılırken, ölenlerin yakınları, gözyaşları döktü. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden kalkan ve İstanbul Halkalı’ya giden yolcu trenine de karanfiller atıldı.

***

Geçen hafta Çorlu faciasında yakınlarını ve kızını kaybeden Zeliha Bilgin yaşadıklarını ve tepkilerini Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a anlatmıştı.25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciasında 14 yaşında kızını kaybeden anne Zeliha Bilgin, “Biz değil Adnan Oktar’ın kedicikleri gündem oldu” demiş ve 9 Eylül Pazar günü aileler kaza yerinde olacaklarını söylemişti. Bu ahberi paylaşıyoruz:

‘Biz değil Adnan Oktar’ın kedicikleri gündem oldu’

Edirne-Halkalı hattında sefer yapan trenin geçtiğimiz 8 Temmuz günü Çorlu’da raydan çıkması sonucu 25 kişinin hayatını kaybetmesinin üzerinden 61 gün geçti. Ailelerin acıları dünkü kadar taze. O kazada 14 yaşında kız Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman’ı (36) ve Derya Kurtruluş’u (30) ve onun altı aylık kızı Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Bilgin yaşadıklarını Artı Gerçek’e anlattı.

KAZADAN SONRA İLAÇLA AYAKTA DURUYOR

Bilgin kazadan sonra ilaç kullanmaya başlamış, “İki yeşil reçete ve iki depresan, dört tane ilaç kullanıyorum” diyen Bilgin, “İhmal değil ihmalsizlikler sonucu bu cinayet yaşandı” dedi ve nedenlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Cinayet diyorum herkese ağır geliyor bu kelime ama gerçekten burada bir cinayet yaşandı. En büyük ihmal menfezde. 6 Haziran’da yapılması gereken ihale devlet kasasında ödenek olmadığı için 20 Haziran’da iptal ediliyor. Aynı şekilde ödenek kısıtlılığı nedeniyle yol bekçilerinin işlerine son veriliyor. Bu da çok büyük ihmal.”

METEOROLOJİ TCDD’Yİ UYARMIŞ: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIN

Bilgin hatta bakım yapılmadığını belirterek “Söz konusu hatta hızlı tren sistemine geçiliyor ancak hatta buna ilişkin hiçbir çalışma yapılmıyor. O menfezin üzeri mıcırla doldurularak yapılıyor. O gün yağan yağmur yüzünden bu olay olmadı, 15 gün boyunca çok şiddetli yağmur yağıyor. Meteoroloji bunu TCDD’ye bildiriyor ve “Metrekareye şu kadar yağmur düşecek, gerekli önlemleri alın” diyor. Bunlar hiç önemsenmiyor” dedi.

YÜK TRENİNİ BEKLETTİLER, FAZLA YOLCU ALAN HIZLI TRENİ O HATTAN GEÇİRDİLER

6 vagonlu ve 370 ya da 380 kapasiteli olması gereken bir trenin kaza günü 550 kişi taşıdığını belirten Bilgin kaza gününe ilişkin şu önemli detayı paylaştı:

“Muratlı’da o trenin geçmesinden önce yük trenin geçmesi gerekiyor ancak yük trenin geçmesi erteleniyor. Onu orada bekletiyorlar. Sonra yük trenini salıyorlar. Bu yük trenini bekletmelerinin sebebi hızlı tren çok fazla yolcu aldığı ve bu yüzden duraklarda çok beklediği için Halkalı’ya zamanında varması gerektiğini belirterek önce hızlı treni geçiriyorlar. Ama o tren oradan zamanında kapasitesi neyse onunla geçse bu kaza olmayacaktı. Menfezlerin rayların bakımı olsa bu kaza olmayacaktı. Bu kaza ben geliyorum diye resmen bağıra bağıra gelen bir kazaydı.”

KÖYLÜLER TRAKTÖRLERLE YARALI TAŞIYORDU

Bilgin sağlık ekiplerinin geç geldiğine de dikkat çekerek “Ambulans ve sağlık ekipleri çok geç geldi ben kaza yerine ulaştığımda halen kimse yoktu. Köylüler traktörlerle yaralıları taşıyordu. Ulaştırma Bakanı “saat 23.00’de açıklama yapıyor 24 ölümüz var” diye ancak 00.03’de halen vagonların altında cesetler çıkıyordu” diye konuştu.

DEVLET YETKİLİLERİNDEN KİMSE BAŞ SAĞLIĞINA GELMEDİ

Kazadan sonra unutulduklarının altını çizen Bilgin, kendilerini ziyarete ve baş sağlığı dilemeye CHP Genel Başkanı dışında devlet yetkililerinden hiç kimsenin gelmediğini oysa kendisinin cumhurbaşkanını da TCDD yetkililerini de beklediğini ifade etti.

AİLELER 9 EYLÜL PAZAR GÜNÜ KAZA YERİNDE OLACAK

“Yas dahi ilan edilmedi. 60 gün geçti kimse kapımızı çalmadı. Ben 60 gündür mezar geziyorum en acısı evladım. Başka acılarım da var. Saymakla bitmez” sözleriyle yaşadığı acıyı tarif eden Bilgin 9 Eylül Pazar günü yapacakları protesto eylemi için de şunları söyledi:

“Her yerden engel aldık. Ulusal kanallarda haberimiz çıkmadı, bizim yaşadığımız acılar, facia değil Adnan Oktar’ın kedicikleri haberlere çıktı. Soğanlı menemen mi soğansız menemen mi gündem oldu. Kimin umrunda 25 kişinin ölümü. Bunu asla kadere kazaya bağlamasınlar. Daha onların kanları kurumadan daha parçaları orada dururken 48 saatte tren seferlerine başlandı. Kimse de demedi daha 48 saat önce burada 25 can katledildi diye. Biz de bu cinayet unutulduğu için 9 Eylül saat 17’de diğer acılı ailelerle birlikte kaza yerinde protesto amaçlı eylem yapacağız.”

Kaynak: DHA ve Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…