Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eş durumuna bağlı tayin hakkı tanıdığı sözleşmeli öğretmenlere, “Eşlerden her ikisinin sözleşmeli öğretmen olarak görev yapması” şartını koştu. Başvuru için getirilen bir diğer koşul ise “30 Eylül itibarıyla görev yapılan ilde bir yıllık çalışma süresini doldurmak” oldu.

Personel Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıda, başvuruların 10 Eylül’e kadar il müdürlüklerine yapılabileceği belirtildi. MEB’in sözleşmeli-kadrolu ayrımına son vermesini isteyen öğretmenler karara, “Doğacak çocuklar da mı sözleşmeli olmak zorunda?” diye tepki gösterdi. Aile birliği ve sağlık mazeretine bağlı yer değiştirme başvurusu yapan birçok kadrolu öğretmen ise kontenjan veya puan yetersizliği gerekçe gösterilerek geri çevrildi.

Öte yandan, mazerete bağlı yer değiştirme başvurusu yapan binlerce kadrolu öğretmen de kontenjan yetersizliğine takıldı.

Mağduriyetleri gidermeyecek
Mağduriyetlerin giderildiği yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “İl içi ve il dışı mazeret tayin hakkı çok az sayıda öğretmenin mağduriyetine çözüm olacak, var olan mağduriyetlerin büyük bölümüne ise çözüm olmayacaktır” dedi. Aydoğan, “Kadrolu, sözleşmeli, ücretli üzerinden yapılan ayrımı reddediyoruz. Aynı binalarda, aynı sınıflarda aynı duyguyu yaşayanlar, memleketin çocuklarının yaşamına dokunanlarız. Güvencesiz istihdamdan vazgeçilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…