Çocuk Kitaplarına Yeni Soluk: Hippo

Çocukların çocukluk halleriyle var oldukları vurgusuyla yola çıkan Hippo Kitap yayın hayatına başladı. Yayınevinin ilk kitapları, Litvancadan çevrilen Mutluluk Bir Tilkidir ile Fransızcadan çevrilen Küçük Okul Çantası Büyük Macera.

Hippo Kitap, yaygın görüş olan çocuğun gelecekte tamamlanacağı, o zamana kadar da şekillendirilmesi, yoğrulması gereken küçük insanlar oldukları fikrine itiraz ediyor. Aras Yayıncılık tarafından geliştirilen bir yayıncılık girişimi olan Hippo’nun hareket noktası, üstten bakmayan, didaktik olmayan, öğretici konumundan sıyrılmış, edebi değeri yüksek, alt metinleri zengin, söz söyleyen ve fikri olan kitapları çocuklarla buluşturmak.

Hippo Kitap’ın temelleri yaklaşık iki yıl önce atıldı. Çocuklar, dünyadan ve Türkiye’den en güzel çocuk kitapları, bu alanda yapılan hatalar ve eksikliklerden yola çıkan sohbet ve tartışmalar, Hippo’nun ne tür kitaplar yayımlayacağını şekillendiren ilk adımlar oldu. Dünyanın dört bir yanında yayımlanmış çocuk kitapları incelendi.

Yayınevinin 20 Eylül’de kitapçılarda olacak ilk kitapları şöyle:

Küçük Okul Çantası Büyük Macera

Géraldine Collet

Kerascoët

Bir çocuğun okul gününe uyanışından iyi geceler öpücüğüyle uykuya dalışına kadar geçen gününe tanık oluyoruz. Her yeni okul günü bambaşka bir eğlence ya da endişe nedeni midir? Her sayfada minicik anların yarattığı kocaman duygular sade, şiirsel cümleler ve bir o kadar çarpıcı resimlerle yansıyor okura.

Jill ve Mutsuz Ejderha

Lesley Barnes

Jill, okuduğu kitabın son sayfasındaki “Sonsuza dek mutlu yaşadılar,” cümlesinden şüphelenir, zira kitaptaki ejderha pek mutlu görünmemektedir. Bunun üzerine ejderhanın derdini dinler ve onu kendi dünyasına davet eder. Ama bu ejderhanın sorununu çözmez, aksine şimdi ejderha daha da mutsuzdur. Acaba Jill, ejderhanın kendi dünyasında mutlu olacağı bir çözüm bulabilecek midir?

www.hippokitap.com

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir