İktidarın kadın ve çocuk politikasının olmadığını hatta tek politikasının kadın ve çocuğu yok saymak üzerine kurulu olduğunu belirten HDP’li Filiz Kerestecioğlu, çocuklara yönelik istismarın çok boyutlu olduğuna dikkat çekiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran seçimleri öncesi yayınladığı kadın bildirgesinde Kadın Bakanlığı ve Çocuk Bakanlığı kurulması yönünde çalışmalar yapacaklarını açıklamıştı. Artan kadın, çocuk katliamları, cinsel istismar ve saldırılara karşı bakanlıkların önemine dikkat çeken HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, önümüzdeki dönem bu konudaki ısrarlarını sürdüreceklerini vurguladı.

Kadınların sokaklarda geceleri dolaşamadığını, parkların ışıklandırılmasının Kadın Bakanlığı’nın bir talimatıyla olabilecek bir durum olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu, “Küçük yaşta evlendirmeler Eğitim Bakanlığı ile istişare halinde çözülebilecek bir diğer sorundur. Bütün bakanlıklara kendi teşkilat yapısıyla Kadın Bakanlığı talimat verebilir. Tabi ki bir bakanlık kendi başına her şeyi çözer demiyoruz. Asıl önemli olan kamuoyunun baskısıdır, kadın örgütlerinin mücadelesidir. Ancak sorunu bu şekilde tespit edip çözümünün de bu şekilde olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Farklı istismar çeşitleri

Aynı sorunların çocuklar açısından da geçerli olduğunu söyleyen Filiz Kerestecioğlu, çocuk istismarının önemli bir problem olduğunu belirterek, Çocuk Bakanlığı’nın da Kadın Bakanlığı gibi aynı teşkilat yapısı içerisinde ayrı bir bakanlık olarak yer aldığında çocukların bütün sorunlarının o bakanlık altında toplanacağını ifade etti. Kerestecioğlu şöyle devam etti: “İstismara uğradıktan sonra çocuğa sahip çıkmak hiçbir anlam ifade etmiyor. İstismar sadece cinsel anlamda ele alınamaz. Çocuk işçi çalıştırmak, aile içerisinde çocuğa şiddet uygulamak, bunların dışında çocuklara yönelik farklı istismar çeşitleri var. Çocukların panzer altında ezilmesi, çocukların oyun oynadıkları yerlerde ellerinde bomba patlaması bir başka istismar. Bütün bunların birbirinden dağınık bir şekilde çözüme kavuşması mümkün değil. Cezaevlerinde de çocuklar var. Örneğin, 9 aydır cezaevinde olan 13 aylık astım ve bronşit hastası bir bebek var. Cezaevi koşullarında hastalığı giderek ağırlaşıyor ve ilaçları bile doğru düzgün verilmiyor.”

‘Mücadele tek çözüm’

Türkiye’de ne kadın ne de çocuk politikası olduğunu hatta ülkedeki tek politikanın da kadın ve çocukları yok saymak üzerine olduğunu belirten milletvekili, “Gerçek politika bu bakanlıkları kurarak, tüm sorunları masaya yatırarak çözümleri bulmaya çalışarak olur. Bunlar da kadın örgütleriyle, çocuk hakları konusunda çalışan bütün örgütlerle birlikte, onların deneyimlerinden yararlanarak yapılır. Türkiye’deki halkların da yerelde, Meclis’te, hayatın her alanında mücadele etmekten ve bu ülkeyi daha demokratik bir ülke yapmak için mücadele edip dönüştürmekten başka çareleri ve çözümleri yok. Bizler de milletvekilleri olarak aslında bu sorunların sesi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…