Çocuk Bakımında Eşit Sorumluluk: P&G’den 8 Haftalık Babalık İzni

Procter & Gamble (P&G), çocuk bakımında anne ve babanın eşit sorumluluğu olduğundan hareketle, erkek çalışanlarına 8 haftalık ücretli babalık izni uygulamasını başlattı. Uygulama, süresi açısından Türkiye’de ilklerden biri olacak.

8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle kadına yönelik pozitif ayrımcılık konuları gündeme gelirken, temizlik ve kişisel bakım şirketi Procter & Gamble (P&G); cinsiyet eşitliğini merkeze alan yeni bir uygulama başlattı.

P&G, çocuk bakımında anne ve babanın eşit sorumluluğu olduğundan hareketle, erkek çalışanlarına 8 haftalık ücretli babalık izni kullandıracak. Bu süre, Türkiye’de en uzun babalık izni sürelerinden biri olacak.

 Konuyla ilgili değerlendirme yapan P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, “Cinsiyet eşitsizliğinin olmadığı, herkesin eşit şekilde temsil edilebildiği; kadınlar ve erkeklerin eşit söz hakkına sahip olduğu bir dünya istiyoruz” dedi.

Bu bağlamda, erkek çalışanlarına hem eşit sorumlulukları hem de bebekleriyle yaşamın ilk günlerinde doğrudan güçlü bir ilişki kurabilmeleri adına 8 haftalık babalık izni uygulamasını başlattıklarını söyleyen Turnaoğlu, “Bunu sadece yeni bir uygulama olarak değil kurum kültürümüzü en iyi şekilde yansıtacak ebeveynlere tanınmış bir hak olarak görüyoruz. Bunun yanı sıra, kurumsal ve toplumsal programlarımız aracılığıyla her alanda cinsiyet önyargılarından kaynaklanan engellerle mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Kadın çalışan sayısı Türkiye ortalaması üstünde olan P&G Türkiye organizasyonunun yüzde 55’i, genişletilmiş icra kurulunun ise yüzde 52’si kadınlardan oluşuyor. Ayrıca P&G Global’de görev yapan 4 Türk Genel Müdür’ün 2 tanesi de kadın.

 Cinsiyet eşitliğinde global işbirlikleri

P&G, perakende sektöründe üst düzey kadın yöneticileri güçlendirmeyi misyon edinmiş olan LEAD Network Türkiye kurumsal üyesi. Bunların yanı sıra, Reklam Verenler Derneği çatısı altında çalışmalarını yürüten Reklamlarda Cinsiyet Eşitliği Platformu üyeliği, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği kapsamında oluşturulan Kadın İstihdamı Çalışma Kurulu Üyeliği ve GYİAD bünyesinde çalışma yürüten Eşitlik Hareketi yanı sıra Professional Women’s Network elçiliği de P&G’nin cinsiyet eşitliği konusunda kurumsal ortaklıkları olarak dikkat çekiyor.

Kaynak : Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu

İlginizi çekebilir