Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolan Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin parçalara ayrıldığı ve bu işlemi Suudi otopsi uzmanının yaptığı öne sürüldü.

CNN International’ın geçtiği haberde “cesedin parçalara bölündüğü” öne sürüldü. Haber bir Türkiyeli yetkiliye dayandırıldı…

CNN dün yayınladığı haberde de Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili olarak “elçilikte sorgulama sırasında öldüğünü kabul edecekleri yönünde bir rapor hazırladığını” öne sürmüştü.

Al Jazeera ise Cemal Kaşıkçı, Suudi Başkonsolos’un önünde öldürüldü, cesedini parçalamak 7 dakika sürdü açıklamasını yaptı.

SUUDİ OTOPSİ UZMANI PARÇALADI

Al Jazeera’nın ismini açıklamadığı Türk kaynaklara dayandırdığı habere göre, Cemal Kaşıkçı, öldürülmeden önce dövüldü ve uyuşturucu verildi. İddiaya göre, Cemal Kaşıkçı, bugün Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin odası ve Uteybi odadayken öldürüldü.

Al Jazzera’ya konuşan Türk kaynaklar, cinayetin ardından Kaşıkçı’nın cesedini parçalama işleminin, Suudi Arabistan’dan özel uçakla Türkiye’ye gelen 15 kişilik istihbarat ekibinin arasında bulunan Adli Tıp Kurumu Başkanı Salah Muhammed Al-Tubaigy tarafından yapıldığını ileri sürdü. İddiaya göre, Al-Tubaigy, cesedi parçalarken beraberinde bulunanlara müzik dinlemelerini tavsiye etti. Yine haberde yer alan iddiaya göre, parçalama işlemi 7 dakika sürdü.

BAŞKONSOLOS TÜRKİYE’Yİ TERK ETTİ

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü iddiaları üzerine dün Başkonsoloslukta arama yapılmıştı. Polisin elindeki en büyük ipucu bölgedeki güvenlik kamerası görüntüleriydi. Kameralarda Kaşıkçı’nın Başkonsolosluğa girdiği 2 Ekim günü birden fazla aracın binadan  çıktığı ve başkonsolosun konutuna gittiği görülüyordu.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi, bugün Suudi Arabistan Havayolları’na ait uçakla tarifeli uçakla ülkesine döndü. Soruşturma kapsamında Uteybi’nin konutunda da arama yapılıyor.

Kaynak: Artı Gerçek ve T24

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…