Yerine kayyum atanan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Mutlu, eşbaşkanlığın erkek egemen ideolojiyi rahatsız ettiğini söyleyerek, ‘Seçimlerde kadın mücadelesi kazanacak ve eşbaşkanlık daha ileriye gidecek’ dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mersin Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, 12 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra, yerine 18 Aralık’ta İlçeKaymakamı Hamdi Bilge kayyum olarak atanmıştı. 26 Aralık’ta tutuklanan Yüksel Mutlu, 7 ay sonra mahkemeye çıkarılmış ve 21 Temmuz 2017’de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Tahliye edildikten sonra yerelde çalışmalarını sürdüren Mutlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere ilişkin Jinnews’e değerlendirmelerde bulundu.Kayyumlardan sonra ilk olarak kadın kurumlarının gasp edildiğini ve kadın kazanımlarına saldırı yapıldığını hatırlatan Mutlu, DBP’li belediyelerin dünyaya örnek olacak şekilde hayata geçirdiği “eşbaşkanlık” sisteminin erkek egemen ideolojiyi rahatsız ettiğini söyledi. “Akdeniz Belediyesi gasp edildiğinde öncelikle kadın sığınma evlerimiz, kadın danışma merkezlerimiz, kadın emeğini değerlendirme pazarımız kapatıldı” diyen Mutlu, şöyle devam etti: “Büyük emek vererek kurduğumuz kadın alanlarımız yok edildi ve kadın mücadelesine müdahaleler oldu. Bunu kadın siyasetine, kadın bakış açısına, kadının mücadele tarzına yönelik bir saldırı olarak değerlendirmek gerekir. Yine bu saldırılarla birlikte eşbaşkanlık sistemi de hedeflenmişti.”

‘İktidar rahatsız oldu’

Eşbaşkanlık siteminin ilk olarak siyasi partilerde denendiğini, ardından yerel yönetimlerde uygulamaya konulduğunu vurgulayan Mutlu, “Eşbakanlık sisteminin sonuçlarının güçlü olması ve kadın mücadelesinin ortaya koyduğu pratikten iktidar rahatsız oldu, mesele tamamen budur. İkinci olarak değinilmesi gereken ise erkek egemen iktidarın ürettiği erkek egemen toplumsal cinsiyetçi kodlara karşı eşbaşkanlık sisteminin vermiş olduğu mücadeledir. Bu ideolojinin karşısında bir erkek sistemi var ve bizim alternatif olarak sunduğumuz özgür eş yaşam modeline de aynı zamanda bir müdahale gerçekleştirilmiştir. Bu mesele kadın ve erkeğin yönettiği belediyenin ellerinden alınmasından ziyade bunun şahsında tüm kadın cinsine yönelik bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

‘Mücadele kazanacak’

2019 Mart’ında gerçekleştirilecek yerel seçimlerin kazananının yine kadın mücadelesi olacağının altını çizen Mutlu, “Kadın siyasetine, kadın rengine ve bakış açısına yapılan müdahale ile özgür eş yaşam ve eşbaşkanlık sistemine yapılan müdahalelerin sonucunda, 2019 yerel yönetim seçimlerinde ortaya çıkacak olan tabloyu şimdiden görebiliyoruz. Kadın mücadelesi kazanacak ve eşbaşkanlık sistemi bir adım daha ileriye gidecek. Hem teknik ve sistemsel hem de ideolojik ve yaşamsal olarak eşbaşkanlık modeli hayatın tüm damarlarına işleyecek.Kadınların özgürlük mücadelesi önünde hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha göstereceğiz” dedi.

‘Halk cevap verecek’

“Oy verebilirsin, seçebilirsin ama ben senin seçtiğini kabul etmiyorum ve onu elinden alıyorum” denilerek halkın iradesinin yok sayıldığına işaret eden Mutlu, şöyle devam etti: “Hem demokrasiyi savunup sandık kuracaksınız hem de sandıktan çıkan oylarla seçildiğimiz bu belediyeleri elimizden alacaksınız.İşte bunun kendisi demokrasi falan değil ve dolayısıyla halkın buna tepkisi 2019 Mart’ında kurulacak olan sandıkta görülecektir. Bir önceki yerel seçimlerde kazandığımız belediye sayısının çok daha fazlasını kazanacağız. Siz eğer halkla inatlaşmaya girerseniz halk size sandıkta bunun cevabını verir. AKP-MHP bloğunun yoksul halka, kadınlara, farklılıklara, farklı inanç kesimlerine yaşattığı bu baskı politikalarını yerel yönetim seçimlerinde halka çok iyi anlatmalıyız. Burada vereceğimiz mücadele aslında Ortadoğu’yu ve evrensel olarak kadın mücadelesini de etkileyecektir.”

 

Kaynak :Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…