Victoria Gölü çevresinde çok sayıda Afrikalı kadın geçimini balık satarak sağlıyor. Kenyalı kadınlar satacakları deniz ürünlerini temin edebilmek için ise balıkçılarla ilişkiye girmek zorunda kalıyor.

Afrika’nın en büyük göllerinden olan Victoria Gölü çevresinde balıkçılık en önemli geçim kaynağı. Tutulan balıkları özellikle kadınlar satıyor. Kadınlar, balıkları Kenya’nın küçük kenti Sindo’daki balıkçılardan satın alıyor. Ancak balıkçılar çoğu kez ürünlerini sadece para karşılığı satmıyor.

Perez Anjango da eskiden balık satışıyla uğraşıyordu. Balıkçılar ürünlerine karşılık çoğu kez cinsel ilişki talebinde bulunuyorlarmış. Victoria Gölü çevresinde balık ticareti ile uğraşan kadınların zorla fuhuş yapmalarına bir de ad takılmış: “Jaboya”. Anjango, “Jaboya” ticaretinde geçirdiği 15 yılı Alman haber ajansına anlattı.

Balıkçılar sabahın erken saatlerinde tekneleriyle göle açılıyorlar. Sabahın ilerleyen saatlerinde balıktan döndüklerinde kumsal insanlarla doluyor. Özellikle de kadınlar tutulan balıktan kendilerine düşen payı bekliyor. Balıkçıların ağlarında bir çeşit sardalya balığı olan “Omena” bulunuyor ve hemen satışa çıkarılıyor.

KORKUNÇ FİYAT ARTIŞLARI

Bir kovaya 35 kilo Omena balığı sığıyor ve fiyatı da bin Kenya Şilingi (yaklaşık 8 buçuk avro). Bu fiyata bir de kadınların bedenlerini satması dahil ediliyor.

Göl çevresindeki nüfus gittikçe artıyor. Göldeki Omena balıklarının nesli ise gittikçe tükeniyor. Bunun gerekçeleri arasında çevre kirliliği, aşırı avlanma ve 1950’li yıllarda Victoria Levreği’nin gölün balık türlerine dahil edilmesi gösteriliyor.

Kısacası, kadınların balığa erişmesi için balıkçılardan biriyle balığa çıkış öncesi ya da sonrasında ilişkiye girmesi gerekiyor.

SORUN YAYILIYOR

“Jaboya” sadece Kenya’ya özgü bir durum değil. Sınır komşusu Tanzanya ve Uganda’da da yaygın. Ve bu durum göl çevresindeki ülkelerde hastalıkların yayılmasına yol açıyor. Bu bölgede HIV oranları yüksek. Çok sayıda kadın ve balıkçıya virüs bulaşıyor ve hatta ölümler yaşanıyor. Geride balıkçıların hiçbir geliri olmayan dul eşleri kalıyor.

ÇIKIŞ YOLU: BAĞIMSIZLIK

Perez Anjango ile ailesi kendi balık üretme merkezini kurmuş. Viktoria Gölü yakınlarında yarım tenis kortu büyüklüğünde bir göletleri var. Kızlarından biri balık ticareti ile uğraşıyor. Ama plajlardan uzak duruyor. (Kaynak: DW Türkçe)

Kaynak: Ekmek ve Gül

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…