Çin doğruladı: Genetiği değiştirilmiş üçüncü bebek yolda

Çin’de geçen kasımda dünyaya gelen ikizlerden sonra, bir kadının daha genetiği değiştirilmiş bir bebeği dünyaya getirmeye hazırlandığı açıklandı.

Çinli biliminsanı He Jiankui Kasım 2018’de, AIDS virüsü HIV’e karşı dirençli olmaları için genetiğiyle oynadığı ikiz kız bebeğin dünyaya geldiğini açıklamıştı. He, bebeklerin DNA’larını, CRISPR-Cas9 olarak bilinen bir teknolojiyle değiştirdiğini anlatmıştı.

ısa bir süre sonra Hong Kong’daki bir forumda konuşan He, ikinci bir hamileliğin yolda olduğunu duyurmuştu.

AFP’nin haberine göre Çin hükümeti tarafından da doğrulanan bilgilere göre bir kadın genetiği değiştirilmiş ikinci bebeği doğurmaya hazırlanıyor. Çin resmi ajansı Şinhua’nun aktardığına göre Guangdong eyaleti tarafından yapılan soruşturmada genetiği değiştirilmiş bir bebeğe hamile başka bir kadın tespit edildi. Kadın tıbbi gözetime alındı.

Deneye yedi çift katıldı

He’nin ifadesine göre kendisinin finanse ettiği araştırmaya, sekiz çift katılmak için gönüllü olmuş ancak bir çift sonradan vazgeçmiş.

HE, izinsiz yaptığı deney nedeniyle çalıştığı Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (SUSTech) kovulmuştu.

Genetik tasarım, birçok ülkede DNA’da yapılacak değişikliklerin gelecek nesillere aktarılabileceği ve diğer genlere zarar verilebileceği endişesiyle yasak.

Kaynak: Diken

 

İlginizi çekebilir