Özgür Denizli

Cihatçılar çekilmeye başladı

Suriye’nin İdlib bölgesindeki cihatçılar, ülkenin kuzeybatısındaki silahsızlanma bölgesini bu sabah itibariyle boşaltmaya başladıklarını açıkladı.

Türkiye ile Suriye arasında varılan mutabakat gereği bazı radikal silahlı grupların silahsızlanma bölgesini terk ettikleri bildiriliyor. Ancak bu grupların nereye gittiği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Uluslararası haber ajansı Reuters, İdlib’deki cihatçı grupların ülkenin kuzeybatısındaki silahsızlanma bölgesini bu sabah itibariyle boşaltmaya başladığını duyurdu. Ajansa konuşan bir cihatçı silahsızlanmanın birkaç gün süreceğini açıkladı. Sözkonusu kişi ağır silahları çekme sürecinin bu sabah (6 Ekim Cumartesi) başladığını söyledi.

Anadolu Ajansı’na göre ise cihatçılar, cephe hattındaki ağır silahlarını çekmeye başladıklarını açıkladı.

Türkiye ve Rusya geçtiğimiz ay Soçi Mutabakatı’nı imzalamış, İdlib’in sınır bölgelerinde silahtan arındırılmış bir bölge oluşturulması ile cihatçı grupların ağır silahlarının teslim edilmesi konusunda uzlaşıya varmıştı.

Türkiye’nin kentteki silahlı grupları bölgeden çıkarma konusunda ‘garantör’ olduğu ifade edilen mutabakata göre bölgede bulunan silahlı grupların en geç 15 Ekim’e kadar silahtan arındırılmış bölgeler olarak belirlenen alanlardan ayrılması gerekiyor.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version