Çiftçi-Sen yaptığı açıklamada Türkiye’ye BM İnsan Hakları Konseyi ve BM Genel Kurulu’nda oylanacak olan, “Birleşmiş Milletler Köylü Hakları ve Kırsal Alanlarda Çalışan Diğer Kişiler Deklarasyonu’na olumlu oy verme çağrısı yaptı.

Köylü hakları deklarasyonu Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde görüşülmeye başlandı.

Deklarasyonun tam adı “Köylü Hakları ve Kırsal Alanlarda Çalışan Diğer Kişiler Deklarasyonu”.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) hazırlanmaya başlamasından bu yana deklarasyona katkıda bulunuyor:

Bildirgenin taslak metni, BM İnsan Hakları Konseyi’nde (UNHRC) 9-13 Nisan 2018 arasında düzenlenen Beşinci Açık uçlu Hükümetlerarası Çalışma Grubu oturumunda tartışılmıştı.

2008’de başlayan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan taslak metnin 10-28 Eylül tarihlerinde yapılan BM İHK’de tamamlanması ve ülkelerin kabul etmeleri bekleniyor.

Daha sonra 2018 Aralık ayında metin New York’ta gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu’nda nihai oylama ve kabul için tartışmaya açılacak.

Çiftçi Sen yaptığı açıklamada Türkiye’ye BM İnsan Hakları Konseyi ve BM Genel Kurulu’nda oylanacak olan, “Birleşmiş Milletler Köylü Hakları ve Kırsal Alanlarda Çalışan Diğer Kişiler Deklarasyonu’na olumlu oy verme çağrısı yaptı.

“Köylü kavramının ve kırsalda çalışan diğer insanların tanımlanması”ndan “devletlerin yükümlülükleri”ne, “kırsalda yaşayan kadın ve çocukların hakları”ndan “doğal çevre hakkı”na, “örgütlenme özgürlüğü”nden “gıda hakkı ve gıda egemenliği”ne günümüzdeki hemen tüm sorunlara dair kapsamlı açıklamalar getiren beyannamenin taslak metnini Çiftçi Sen, Türkçeye çevirdi.

Beyannameyi okumak için tıklayın.

39. Oturumda neler tartışılacak?
Cenevre’de devam eden bu toplantı, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 39’uncu oturumu.

Yaklaşık üç hafta sürecek 39’uncu oturumda köylü hakları deklarasyonunun yanı sıra Suriye, Yemen, Myanmar, işgal altındaki Filistin toprakları, Güney Sudan, Somali, Libya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi uluslararası insani krizlerin yaşandığı ülkelere yönelik raporlar sunulacak ve oturumlar yapılacak.

Konseye 25 uluslararası insan hakları uzmanı katılacak ve sivil toplum kuruluşları 220 yan etkinlik düzenleyecek.

BM İnsan Hakları Konseyi nedir?
BM İnsan Hakları Konseyi 2006’da kuruldu. BM üyesi olan ülkeler, İnsan Hakları Konseyi üyeliğine BM Genel Kurulu tarafından 3 yıllığına seçiliyor. Türkiye’nin ise Konsey’de gözlemci statüsü bulunuyor.

47 üyesi bulunan BM organı, insan hakları konularını görüşmek üzere her yıl 3 kez toplanıyor. Konsey oturumları sırasında karar tasarıları da görüşülüyor ve kabul ediliyor. Ancak BM İnsan Hakları Konseyi’nin kararları tavsiye niteliği taşıyor ve kararların yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

BM İnsan Hakları Konseyi, insan hakları sicili iyi olmayan ülkelerin dönem dönem üye olarak seçilmesi nedeniyle hem BM üyesi ülkeler hem de sivil toplum örgütleri tarafından eleştiriliyor.

En son ABD, “İsrail’e karşı tutumu nedeniyle” Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden çekilmişti.

Kaynak: Bianet

Beyannamenin tümü için aşağıdaki tıklayınız:

https://bianet.org/system/uploads/1/files/attachments/000/002/257/original/koyluhaklari.pdf?1536755800

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…