CIA, Kaşıkçı cinayeti emrini Veliaht Prensin verdiği sonucuna ulaştı

CIA’in, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın verdiği sonucuna ulaştığı iddia edildi.

Washington Post gazetesi; CIA’in, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın verdiği sonucuna ulaştığını iddia etti.

Üst düzey CIA yetkililerine dayandırılan habere göre; Kaşıkçı cinayetindeki bu bağlantı, Trump yönetiminin önemli müttefiki Suudi Arabistan ile ilişkilerini zora sokacak.

HALİD BİN SELMAN İLE KAŞIKÇI GÖRÜŞMESİ

Habere göre; CIA Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın kardeşi ABD’deki Suudi Arabistan Büyükelçisi Halid bin Selman’ın görüşmelerinin de yer aldığı bazı telefon kayıtlarını inceledi. Halid bin Selman’ın Kaşıkçı’ya gerekli belgeleri almak için İstanbul’daki Suudi konsolosluğuna gidebileceği konusunda güvence verdiği iddia edildi. CIA’in kaynaklarına göre Halid, Kaşıkçı’nın öldürüleceğini bilmiyor olabilirdi ancak yine de abisi Muhammed bin Salman’ın talimatını uyguladı.

Washington’daki Suudi Büyükelçiliği sözcüsü Fatimah Baeshen ise iddiaları yalanladı. Baeshen, Kaşıkçı ile Türkiye’ye gitmesi konusunda herhangi bir şey konuşmadıklarını, CIA’in iddilarının temelsiz ve yanlış olduğunu söyledi.

CIA’in, araştırmada cinayetin Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın -ülkedeki en küçük işleri bile denetleyen yapısı nedeniyle- emri ya da bilgisi olmadan işlenmeyeceği fikrinden yola çıktığı kaydedildi.

Kaynak: Evrensel

İlginizi çekebilir