Özgür Denizli

CHP’li muhalifler imza sayısını açıkladı

Gaye Usluer yeterli imza sayısını aştıklarını, 50 imzanın ise henüz ellerine geçmediğini belirtti.

CHP’li muhalifler topladıkları imzaları genel merkeze teslim ettiler. Burada bir açıklama yapan Gaye Usluer olağanüstü kurultay için gerekli olan imza sayısından fazlasına ulaştıklarını söyledi. Toplam 1,240 delegeden 630’unun imza verdiğini belirten Usluer şunları söyledi

Delegelerimizi temsilen olağanüstü kurultay talebimizin gerekçelerini açıklamıştık. Delegelerimizi temsilen heyet olarak bir basın açıklaması yapmayı uygun gördük. Önümüzde yerel seçimler var, 24 Haziran 2018 tarihinde genel seçimlerde almış olduğumuz yüzde 22.6’lık almış olduğumuz bir sonuç var. En büyük anket yakın zamandaki seçimlerdir. İsteğimiz CHP’nin siyasal, ideolojik tutarlılık göstermesidir, kadro hareketinin başlamasıdır.

Günlerden beri merak ettiğiniz rakamı açıklıyoruz: Noter tasdikli imza sayımız 630. 50 delegemizin daha notere giderek kurultay için imza verdiğini biliyoruz, ancak henüz elimizde belgeleri yok.

İMZALARINI ÇEKEN DELEGELER

İmza vermiş olan delege arkadaşlarımız pazartesi akşamına kadar bizlere belgeleri ulaştırdıklarında bunlar işleme alınacak. İmzasını çeken delegelerin olduğu yönünde tartışmalar oldu. Öncesinde hiç ihtimal vermemiştik. Ancak sonrasında bize bilgiler ulaştı, rakamı konusunda bir bilgimiz yok.

Talebimiz sayısal bir talep değil, talebimiz siyasi bir talep. Biz tabandan gelen talebi, seçmenlerden gelen talebi olağanüstü kurultay çağrısına dönüştürdük. CHP’de bir çığlık var, bir arayış var. Bu çığlığı hepimiz duyuyoruz. Türkiye’de demokrasi istiyoruz, eğer ülkede demokrasi istiyorsak önce CHP’de demokrasi olmalı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BEKLENTİMİZ KURULTAY SÜRECİNİ BAŞLATMASI

Kurultay delegesinin karşısına çıkamazsak, demokratik bir program içeriğiyle toplanamazsak, yarın milletimizin karşısına nasıl çıkacağız, nasıl oy isteyeceğiz? Bir an önce kamuoyunda bu tartışmalar sonlanmalıdır. Olağanüstü kurultay bir felaket değil doğal süreçtir. Bu noktada Kılıçdaroğlu’ndan beklentimiz olağanüstü kurultay sürecini bir an önce başlatmasıdır.

YARGIYA TAŞIMA İDDİASI

Biz Atatürk’ün kurduğu partiyi asla ve asla AKP’nin mahkemelerinde tartışılır duruma getirmeyeceğiz. Olağanüstü kurultay CHP’nin tüm örgütleri için, tüm üyeleri için birleştirici bir güç olacaktır. İmza veren tüm delegelerimize teşekkür etmek istiyorum. Olağanüstü kurultayımız önce partimiz sonra tüm Türkiye için hayırlı olsun.

İMZA SAYISI

Elimizde şu an belgeli 630 imza var, bunun dışında hesapladığımız, olduğunu bildiğimiz 50 imzalı belge daha var ama henüz bize ulaşmadı. Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar o belgelerin de ulaşması halinde belgeler işleme sokulacaktır.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version