CHP’nin ekonomi kurmayları bir basın toplantısı düzenleyerek ekonomideki durumu ve önerilerini açıkladı. Önerilerde seçim atmosferinden bir an önce çıkılması, ekonomi yönetiminin ehil ellere verilmesi ve tüm kesimlerin görüşü alınarak bir program hazırlanması yer aldı

 

https://twitter.com/herkesicinCHP/status/1121394281858527234?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1121394281858527234&ref_url=http%3A%2F%2Fsendika63.org%2F2019%2F04%2Fchpden-ekonomi-onerileri-secim-atmosferinden-cikilsin-ekonomi-yonetimi-ehil-ellere-verilsin-544772%2F

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve partinin ekonomi kurmayları bir basın toplantısı düzenleyerek ekonomik kriz gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin seçim atmosferinden kurtulamadığını, YSK’ye yapılan baskıların siyasi atmosferi kirletip ekonomik ufku kararttığını söyleyerek konuşmasına başlayan Öztrak, ekonomik kriz-sosyal kriz ikilisinin de birbirini tetiklediğine dikkat çekti.

Ekonomide öneriler

Ekonomide tehlike zillerinin çaldığını, “slumpflasyon” sürecine girildiğini, işsizlikte rekor kırıldığını, ailelerin borç yükü altında ezildiğini, dış borç yükünün katlandığını, rezerv seviyesinin endişe verdiğini sıralayan Öztrak, önerilerini şöyle sıraladı:

  • Siyasi atmosferi zehirleyen, belirsizlikleri artıran, hukuka baskı uygulayan dil ve anlayış derhal terk edilmelidir. Türkiye bir an önce seçim atmosferinden çıkmalıdır.
  • Ekonominin yönetimi daha fazla vakit kaybetmeden ehil ellere verilmelidir. Dağıtılan kurumsal yapı yeniden derlenip toparlanmalıdır. Türkiye bir aile şirketi değildir ve bu ciddiyetle yönetilmelidir.
  • Şeffaflık ve hesap verme, dedikodu ve spekülasyonların panzehiridir. Başta Merkez Bankası rezervleri olmak üzere ekonomik veriler üzerindeki kuşku bulutları dağıtılmalıdır. Rezervler için çalışmalara başlanmalıdır.
  • Piyasa dışı müdahaleler ve arka kapı yöntemleriyle ekonominin yönetilemeyeceği anlaşılmalıdır. Piyasalarla kavga etmek yerine piyasalar ikna etmeye çalışılmalıdır.
  • Bir program tasarlanırken tüm sosyal kesimlerin görüşünün alınmalı, yükün en adil şekilde paylaşımını sağlayacak mekanizmalar mutlaka oluşturulmalıdır. Tüm sosyal kesimleri ikna etmeyen bir programın başarı şansı yoktur.
  • Ekonomik ve Sosyal Konsey’in derhal toplanmalıdır. TBMM’deki komisyonlardan etkin biçimde yararlanılmalıdır.
  • İç ve dış pazar dengelenmeli, bir ekonomi diplomasisi kurulmalıdır.

TÜSİAD’a “Erdoğan kriz, biz çözümüz” mesajı

Öztrak’ın açıklamalarının ardından soru-yanıt kısmına geçildi.

Merkez Bankası’nın faiz kararının sorulması üzerine Öztrak, bu kararın piyasalarda olumlu bir sonuç doğurmadığını, doların bir kez daha 6 TL’ye dayandığını, iş insanlarından çiftçilere kimsenin önünü göremez hale geldiğini ifade etti.

Öztrak, TÜSİAD yönetimi ile görüşme sorusuna ise “Bizim ekonomi ile ilgili görüşlerimizi sayın genel başkanımız kendilerine anlattı. Kırılgan bir süreçten geçtiğimizi, bunca müessif hadiseyi yaşarken ekonomide ve diğer alanlarda belirsizliği artıracak birtakım söylemlerin içine girmediğini, mümkün olduğunca yapıcı davranmaya çalıştığını onlara ifade etti” yanıtı verdi.

Öztrak, atılması gereken acil adım içinse “Adeta bir aile şirketi görüntüsü veren Saray’ın Bakanlar Kurulu’nun acilen elden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…