Özgür Denizli

CHP’de yerel yönetimler için önseçim

CHP’de yerel seçim hazırlığı: Önseçim var, vekile belediye yok

CHP’de yerel seçim hazırlığı sürüyor. Başkan adaylarını belirlemede tüm üyelerle birlikte STK’lerin de katıldığı ‘genişletilmiş bir önseçim’ gündemde.

24 Haziran seçimleri sonrasında liderlik ve değişim tartışmalarıyla başlayan kurultay talebi, CHP’nin içe dönmesine ve parti içi çalışmalara başlayamamasına neden oldu. Ancak CHP , hem seçim değerlendirmeleri hem de yerel seçim çalışmalarına bayram biter bitmez hız verecek.

Edinilen bilgiye göre 24 Haziran seçim değerlendirmeleri ile yerel seçim çalışmaları çift koldan yürüyecek. İl ve ilçelerden gelen analizler, parti yönetimince masaya yatırılacak. Bunlar art arda yapılacak toplantılarda milletvekillerine, il başkanlarına ve PM üyelerine ayrıntılarıyla anlatılacak. Seçim değerlendirmelerine çalışan iki ODTÜ’lü akademisyen de seçim sonuçlarına CHP için mercek tutacak. Hazırlanacak raporlar yine örgüt ve partinin yönetim kademesiyle paylaşılacak.

İlk adım ‘ortak akıl’

CHP’nin yerel seçimler için stratejisi de örgütlerden gelecek analizler ve akademisyenlerin hazırladıkları raporlar çerçevesinde şekillenecek. İlk adım alarak parti içi tartışmalarla yıpranan örgütleri, yerel seçime motive etmek için çalışmalar başlayacak.

Bu kapsamda Örgülerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bölge toplantıları yapacak. Kurultay talebiyle imza veren vermeyen tüm partililerin olacağı toplantılarda, yerel seçim için bölgelerin durumuna göre “ortak akıl” oluşturulacak.

Aday önerileri alınacak

Yerel seçimlerde belediye başkanlarının belirlenmesinde il ve ilçe örgütlerinden isim alınacak. Kentlerinde önde gelen, sözü geçen kişilere isimler danışılacak, bununla birlikte dernek ve STK temsilcilerinden de adaylar için görüş alınacak.

Aday belirlemede CHP’nin masasındaki güçlü seçenek ise “genişletilmiş ön seçim.” Tüm üyelerle birlikte STK ve derneklerin de katımıyla gerçekleşmesi düşünülen genişletilmiş ön seçim seçeneğinde, illerde sandık kurulacak. Başkan olmak isteyenler önce aday adayı olacak. Katılımcılar, bu kişilerden istediklerine oy verecek. Genişletilmiş ön seçim seçeneğinin yaşama geçirilmesi durumunda, her il ve ilçe belediye başkanı belirlemede bu yöntem uygulanmasa da özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük ve kritik illerde genişletilmiş ön seçimin yapılabileceği belirtiliyor.

Vekile belediye yok

CHP ’nin yeni yerel seçim çalışmaları arasında vekillerin durumu da önemli bir unsur. Milletvekili grubundan da birçok ismin belediye başkanlığı düşündüğü biliniyor. Ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti yönetimi ve gruptan isimleri belediye başkanlığı için düşünmeyeceği kaydediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

***

Milletvekililliği için ön seçim yapılmadığı için Denizli’de Melike Basmacı aday olmamıştı

CHP’nin Denizli’deki etkin milletvekili Melike Basmacı, ön seçim olmamasına tepkisini aday olmayarak gösterdi. Basmacı, sosyal medya hesabından, “Ön seçim yoksa ben de yokum” dedi.

Basmacı’nın mesajı şöyle idi:

“Sevgili yol arkadaşlarım, Önseçimi şiar edinmiş bir Cumhuriyet kadını olarak bu dönem milletvekili adayı olmayacağım. Hak hukuk adalet için mücadelemiz ömür boyu sürecek. Sevgiler.”

Basmacı 2011 seçimlerinde de ön seçime katılmış, ikinci sıraya yerleşmişti. Ancak o dönem FETÖ kumpasındaki Başsavcı İlhan Cihaner, kontenjan adayı olarak gelmiş ve ikinci sıradaki Basmacı’yı üçüncü sıraya itmiş ve Basmacı Meclis’e gidememişti. Son seçimde yine ön seçim yapan CHP’de Basmacı bu kez birinci sıradan aday olmuş ve milletvekili seçilmişti.

ÖN SEÇİM YOKSA KAFAMA SIKARIM YİNE ADAY OLMAM

Denizlili Gazeteci Yazar Seval Uysal da sosyal medya paylaşımı üzerine telefonla Basmacı ile mini bir röportaj yapıp bunu Facebook’taki Denizli Düşünce Kulübü’nde paylaştı.

İşte o röportaj:

– Neden aday değilsin?

Prensibim bu. Aday olmak için ön seçim ve çarşaf listeyi savunuyorum. Milletvekili olurken de bu yolla oldum.

-Erken seçim nedeniyle, zamansızlıktan ön seçim yapılmıyor olamaz mı?

YSK açıkladı, 9 Mayıs’a kadar ön seçim yapılabilir.

-Milletvekili sıralamasında kendine yer bulamayacağından mı korkuyorsun?

Sıra teklif edildi, kabul etmedim.

-Sırayı mı beğenmedin ?

Hayır benim derdim milletvekili olmak değil.

-Genel başkan istese bile aday olmayacak mısın?

Ön seçim olmadan 1. sıraya getirilse bile olmam. Kafama sıkarım olmam.

-Çok iddalı bir söylem değil mi bu?

Evet öyle. Baştan beri ne diyorsam O

-Önümüz seçim, partinle ilişkin devam edecek mi?

Çalışmak için illa milletvekili, il başkanı olmam gerekmiyor. bundan önce nasıl çalıştıysam aynen çalışacağım. Seçimde de seçimden sonra da köy köy, kasaba kasaba dolaşağım.

-Belediye başkanlığına mı adaysın?

Hayır belediye başkan adayı değilim.

Kaynak: Denizlimanşet

Exit mobile version