CHP PM Üyesi Haluk Pekşen, 24 Haziran’da 2 milyon 537 bin sahte seçmenin oy kullandığını iddia etti. CHP Genel Merkezi ise ‘yanlış anlaşılma’ var.

Siyaset kulislerinin en çok konuşulan konusu mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde kimlerin ittifak kuracağı, ya da kurmayacağı. Tartışmalar ittifak gündemli sürerken CHP’nin geçen dönem milletvekili ve halen Parti Meclisi üyesi olan Haluk Pekşen’in 24 Haziran seçimleri öncesi gündeme getirdiği ‘sahte seçmen’ iddiası yeniden tartışmaya açıldı. Pekşen, geçtiğimiz hafta sosyal medya aracılığıyla “2.5 milyon sahte oy kullanıldığı” iddiasının, CHP Parti Meclisinde sunumu yapılan rapora da yansıdığını açıklayıp, “Aradan 7 gün geçti ve ben bu rapora ulaşmayı başaramadım” diye yazdı. Pekşen, benzer bir riskin yerel seçimlerde de oluşacağına işaret ederek topu genel merkeze attı. Ulaştığımız genel merkez yöneticileri ise, Pekşen’in bahsettiği gibi kendilerinde 2 milyon 537 bin sahte oy kullanıldığı bilgisinin olmadığını bildirdi.

‘ÇOK SAYIDA ÖLÜ, SAĞ GÖSTERİLDİ’

Seçimlerden önce ‘Ölülere dahi oy kullandırılacağına’ dair iddiaları gündeme taşıyan CHP PM Üyesi Haluk Pekşen, seçim öncesi sunduğu iddiaların doğrulandığını öne sürüyor. Haberleri konuşmak üzere buluştuğumuz Pekşen sadece CHP merkezinin değil, Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmemesinden şikayetçi. Bahsettiği raporun içeriğini sorduğumuz Pekşen iddiayı şöyle anlattı: “Türkiye’deki seçmen üzerinde büyük manipülasyon yapıldığı yıllardır konuşuluyordu. En son 24 Haziran seçimlerinden evvel bu manipülasyonun belgeleri bize ulaştırıldı. Gördük ki devletin resmi kayıtlarında çok sayıda ölü sağ gösterilmiş. Ölülerin seçmen yapıldığı, daha sonra da bu ölülere oy kullandırılacağına ilişkin belgeleri kamuoyuyla paylaştık. Sayıştay raporlarında, oy pusulasının basımına ilişkin büyük bir muamma olduğu 2016 yılının denetimiyle kamuoyunda paylaşıldı.”

‘CHP RAPORUNA NEREDEYSE İSİM İSİM YANSIDI’

Tartışmaların 24 Haziran seçimleri sonrasında da sürdüğüne dikkat çeken Pekşen, “CHP 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek üzere profesyonel destek aldı. Sonra sonuçlar PM’de bizlere sunulduğunda, 24 Haziran öncesinde benim paylaşımımla birebir örtüştüğünü gördüm. Ben 2 milyon 537 bin sahte seçmen olduğunu söylemiştim. Araştırma şirketi detaylı bir çalışma yapmış, neredeyse isimler yazıyor. Raporda da bu rakam verilmiş… PM’ye rapor sunuldu, sonra bize bu raporun verileceğini söylediler ancak vermediler” diye konuştu.

‘YEREL SEÇİMDE DE YAŞANABİLİR’

Rapora bir türlü ulaşamadığını aktaran Haluk Pekşen ismini paylaşmak istemediği araştırma şirketinin sahibinin de raporu kendisine ulaştıracağını söylediğini ancak daha sonra alamadığını anlattı. 24 Haziran’da yaşanan sürecin yerel seçimlerde de yaşanabileceğine dikkat çeken Pekşen ayrıca şu bilgiyi paylaştı: “Türkiye’nin 2011 yılından sonra yaptığı bütün seçimler şaibeli, 2002 yılında nüfusa etken seçmen oranı yüzde 59, 2007 yılında seçmenin nüfusa oranı yüzde 60, 2011’de yüzde 71… Normal mi? Bir anda yüzde 11’lik artış olmuş. Seçmenin yüzde oranı Türkiye tarihinde hep yüzde 60 kalmış. Bir anda artış var yüzde 71. Tam da bu dönemde mezardan ölüleri diriltin diye ABD’den nutuk geliyor. Ölüler diriliyor.” (Fethullah Gülen, 12 Eylüldeki referandumda ‘evet’ denilmesi için ‘Ölüler bile evet oyu vermeli’ demişti)

CHP Genel Merkezinin iddialara ilişkin kamuoyuna net bir açıklama yapmadığını söyleyen Pekşen, cumhuriyet savcılarının harekete geçmemesini de şu sözlerle eleştirdi: “Yapılacak olan ana şey nüfus vatandaşlık illerindeki genel müdürlükte, bilgisayar ana serverin içinden bu sahte isimleri seçmen kim yapmış görülebilir. Çünkü buraya müdahale edebilmek için sizin şifreniz olması gerek. Herkes o bilgisayara giremez. Yetkili girebilir. O yetkiyi almış olan kullanıcıyı bulmak zor değil. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Türkiye’nin seçim tarihindeki en büyük skandalı ortayza çıkarabilir. CHP’den daha önemlisi bu kadar belgeli söylememize rağmen savcılık bunu duymazdan geliyor.”

PEKŞEN DE SAVCILIĞA BAŞVURMAMIŞ

Yerel seçimler yaklaşılırken kaygıları daha da arttıran bu duruma ilişkin Pekşen de herhangi bir başvuruda bulunmamış. Nedenini sorduğumuz Pekşen, “Bunu başvurması gereken partilerdir, kurumlardır. Kamuoyuna taşıyorum. Basının dışında bu iddialara sahip çıkacak kimseyle karşılaşmadım” yanıtını verdi.

TORUN: YANLIŞ ANLAŞILMA SÖZ KONUSU

İddialar üzerine genel merkez yöneticilerine ulaştık. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bahsedilenin bir yanlış anlama olduğunu, milyonu bulan bir seçmenin söz konusu olmadığını, bu iddialarda bulunan kişilerin de belgeli konuşması gerektiğini söyledi.

24 Haziran seçimlerinde sandık güvenliğinden sorumlu olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’e de iddiaları sorduk. Adıgüzel, Pekşen’in bahsettiği araştırmanın 100 bin kişilik bir örneklem üzerinden ortaya çıktığını söyledi. Bu konu üzerinde genel merkezin çalıştığını ifade eden Onursal Adıgüzel birkaç gün içinde kamuoyunu bilgilendirici bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Kaynak: Evrensel (Çağrı SARI)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…