CHP yeniden İstanbul’u kazandı

‘Aradaki farkın kapanma ihtimali kalmamıştır.’

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı 8. kez kameralar karşısına geçti.

İmamoğlu şunları söyledi:

Üzülerek tekrarlayacağım. Anadolu Ajansı görevini yapmayarak, Türkiye’mizin demokrasi sürecindeki en önemli kurumlardan birisi olarak vazifesini yerine getirmemiştir.

Gerçekten bu süreçte yaşattıkları Türkiye tarihine acı bir not olarak düşülecektir.

Anadolu Ajansı’ndan sorumlu olan kurumları, bakanlıkları herkese göreve çağırıyoruz.

Toplumun bilgi alma hakkından kimsenin mağdur etme hakkı yoktur. Takip etmeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin hiçbir kamu kurumu siyasallaşamaz. Anadolu Ajansı’nı kınıyorum.

Buradaki en önemli konu, sahada büyük rol üstlenen görev alan arkadaşlarıma yapacağım çağrı. Süreç devam etmektedir. İlçe seçim kurullarında görev alan arkadaşlarımın görev yerlerini asla terk etmemelerini istiyorum.

Yenen hak, 16 milyonluk koca dünya kenti İstanbul’un hakkıdır. Bütün dünya bizi izlemektedir. Keşke biz dünyaya şu an İstanbul seçimini açıklayabiliyor olsaydık resmi kurumlar tarafından.

Her birinden bizi ikna edecek cümleler duymak istedik. ama gelmediği için biz açıklamamızı yapıyoruz.

31 bin 186 sandıkta, 30 bin 86’sı sistemimize girildi. Girilmeyen 100 sandık vardır. Bir sandıkta 300 civarında oy vardır. Yaptığımız ortalama hesaba göre yüzde 85 oranında geçerli oy vardır.

‘ARADAKİ FARKIN KAPANMA ŞANSI KALMAMIŞTIR’

Aramızdaki fark 29 bin 408’dir. Biz öndeyiz. Oyları söylüyorum. 4 milyon 155 bin 966 bizim sistemimizde benim aldığım oy olarak girilmiştir. Rakibimizin aldığı oy 4 milyon 155 bin 966’dır. Aradaki farkın kapanma ihtimali kalmamıştır.

Türkiye’ye duyurmak isterim ki şu an itibariyle bizim girdiğimiz veriler üzerinden İstanbul’u kazandığımız ortadadır. Süreç hayırlı uğurlu olsun. Süreci takip edeceğiz.

Olası manipülasyonlara karşı uyku yoktur. Bütün sandık görevlileri, bütün ilçe seçim kurullarındaki arkadaşlarım asla görev yerlerini terk etmemelidir. Bu biz vatandaşlık görevidir. Biz de görevimizin başındayız.

Ekrem İmamoğlu bir önceki açıklamada şunları dile getirdi:

” Anadolu Ajansı’nın açıklama yapmadığı süre tam 1 saati buldu. Bir yerden haber mi bekliyorsunuz, tedirginliğiniz mi var? Anadolu Ajansı’nın açıklama yapmamakta direnç gösteriyor. Bu Cumhuriyet tarihimizin en önemli bilgi alma kurumumuzu uyarıyorum. Yarın bu toplumun yüzüne bakamazsınız, hesap veremezsiniz.

Lütfen tarihinize yakışan şekilde davranın. Sizden isteğim, lütfen bir an önde süreci kendi verilerinizle toparlayın. Talimat mı bekliyorsunuz, bir yere mi ulaşamıyorsunuz ne yapıyorsunuz anlamış değilim.

İstirham ediyorum bu bir demokrasi sürecidir. Türkiye’nin demokrasi tarihinin en önemli anını yaşıyoruz. Bu artık bir CHP, AKP, İYİ Parti meselesi değildir.

Bu şehrin 16 milyon insanlarının çocuklarına, annelerine, babalarına, gençlerine hesap veremezsiniz. Lütfen vazifenizi yerine getirin.

Bunu yerine getirmezseniz tarih sizden hesap sorar. Kimselere karşı utanacağınız bir işi yapmak zorunda hissetmeyin. siz, topluma ve milletimize karşı sorumlusunuz.

Ben kazandığımızı biliyorum, kazandığımızın farkındayım. Ama edebim, sürece olan saygım bunu açıklamama imkan vermiyor. Bu benim devlet adamlığı anlayışıma sığmadığı için bu şekilde bir açıklama yapmıyorum henüz. Lütfen, bütün sorumluları sorumluluğa davet ediyorum. Türkiye’nin demokrasi tarihine yanlış yapmayın. Gereğini yapın.”

“KAZANDIK DEMESİNİ AYIPLIYORUM”

İmamoğlu önceki açıklamasında şunları dile getirmişti:

Toplumu İstanbulumuz ve Türkiyemizi bilgilendirme konusundaki bilgilendirmemize devam ediyoruz. Her iki il başkanımız da benimle birlikte. Bütün seçim kurullarını tek bir oy için bile sıkıntı yaşanmaması için göreve davet ediyorum. Bütün seçim kurullarında görev alan bütün görevlilere teşekkür ediyorum.

Uyarımı, ikazımı yeniden yapıyorum tek bir oyun vebali üzerinizdedir. Pürdikkat oyların kayda girmesi sağlanmalıdır. Biz sürece hassasiyetle bir kontrol mekanizması gibi görevimize devam ediyoruz. Bu seçim bir tarafın kazandığı, bir tarafın kaybettiği seçim değildir. Yerel seçim o şehirde yaşayan herkesin kazandığı seçimlerdir.

Binali Yıldırım: Seçimi kazandık

Dolayısı ile şu anda kontrol mekanizması görevine devam eden arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Lütfen görevlerinize en hassas şekilde, gülümseyerek, yanınızdaki insanlara teşekkür ederek devam edin.

Uzun bir süredir AA’nın yine hassasiyetle giriş yaptığı konusundaki kaygılarım devam etmektedir. Psikolojik bir süreç tahayyülü vardır. Tekrar AA’yı görevini yapmaya davet ediyorum. AA vatandaşların vergileri ile yürümektedir. Ben kimsenin kimsenin hakkını yemem, hakkını da yedirtmem. Bunun altını çiziyorum.

Biz tutanaklara göre giriş yapmaya devam ediyoruz. Yüzde 76.1 dir. Buna göre bizim aldığımız oy yüzde 50.51 rakibimizin aldığı oy ise yüzde 46.55’tir.

Ben takdir etmeyi bilirim ama tebrik edilmeyi de beklerim. Sürecin en hassas bir şekilde neticelenmesi için bütün görevli arkadaşlarıma, güvenilk görevlilerine teşekkür ediyorum. Yine tüm yetkilileri göreve davet ediyorum.

Bizim girişlerimiz devam ediyor. Kendilerini uzun yıllardır görev yapmış biri olarak göreve davet ediyorum. Kazandık demesini ayıplıyorum. Lütfen süreci beklesinler.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir