CHP Adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul İçin 5 Hedefini Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı.

İstanbul’u yönetmek için bilgiye, birikime ve deneyime ihtiyaç olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu üç özellik de Ekrem İmamoğlu’nda olduğu için onu aday gösterdik” dedi.

Törende Kılıçdaroğlu’nun ardından kürsüye çıkan Ekrem İmamoğlu, beş temel yönetim anlayışıyla, beş somut hedefi olduğunu söyledi.

İmamoğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

“İstanbul böyle devam edemez”

“Bu muhteşem kentte hayat, epeyce bir süredir akıl, sağduyu ve uzlaşmayı reddeden bir yönetim anlayışıyla tam bir kaosa çevrildi. Bu kent, içinde yaşayanların hayat kalitesini mahveden bir kabusa dönüştürüldü.

“Doğası tahrip edildi. Kaynakları hoyratça yağmalandı. İnsanları kapalı mekanlara hapsedildi. Ayrıştırıldı, kutuplaştırıldı.

“İstanbul böyle devam edemez. Böyle yönetilemez. İstanbul bu yolla bir dünya kenti olamaz. İstanbul bu yolla asla mutlu olamaz.

“İstanbul Ankara’dan yönetilemez”

“İstanbul 16 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 15. kenti.

“Gayrisafi Milli Hasılamızın neredeyse dörtte birini, ülkede toplanan vergilerin yüzde kırkını üretiyor. İstanbul, Türkiye ekonomisinin motor gücü. Istanbul durursa, Türkiye durur.

“Bu şehre kimi metropol diyor, kimi mega kent… Ama İstanbul bunların hiçbiri değil. İstanbul bir kentsel bölge. Tek odaklı değil, çok odaklı bir kentsel bölge… Bir havza…

“Avrupa’daki pek çok ülkeden büyük… İstanbul tek basına bağımsız bir ülke olsaydı, dünyanın ilk 25-30 büyük ekonomisi arasında yerini alırdı.

“Bu yüzden, İstanbul Ankara’dan yönetilemez; yönetilemiyor.”

Beş hedef

Ekrem İmamoğlu beş somut hedefini şöyle sıraladı:

* İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununu çözmek.

* İstanbul’daki kent yoksulluğu ile mücadele etmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak.

* İstanbul’da doğru kentsel planlama ile çevre, imar ve deprem sorunlarını çözmek.

* İstanbul’un işsizlik sorununu çözmek, yeni ekonomi ve yaratıcı endüstriler için İstanbul’u bir çekim merkezine dönüştürmek.

* İstanbul’un yasam kalitesini yükseltmek, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini,
İstanbul’un tamamına yaymak.

Beş yöntem

Bu beş hedefi beş temel yönetim anlayışıyla hayata geçireceğini ifade eden İmamoğlu şöyle devam etti:

• Her şeyden önce bir Kent Anayasası’yla… Toplumsal uzlaşmayla yazacağımız yeni bir mutabakat belgesiyle.

• Kente özen ve insana saygıyla.

• Demokratik katılım ve ortak akılla.

• Sürdürülebilirlik ve inovasyonla.

• Yaşam kalitesi önceliğiyle.

“Aynı standartta 39 ilçe”

39 ilçesinin de aynı standartta olduğu bir İstanbul hayali kurduğunu ifade eden İmamoğlu, kadınların, çocukların, engellilerin ve her kesimden İstanbullunun kendini özgür, mutlu ve huzurlu hissettiği, seslerinin dinlendiği bir yönetim vaat ettiğini söyledi.

“Çevrenin ranta kurban edilmediği, demokrasi ve özgürlüklerin güvenliğe kurban edilmediği bir yönetim anlayışı vaat ediyorum.

“Akla, bilime, sanata, teknolojiye ve eğitime öncelik veren bir yönetim anlayışı vaat ediyorum.

“Bu kentte yasayan her bir ferdin hak ve özgürlüklerinin güvencesi olmayı temel ilke kabul eden bir belediyecilik vaat ediyorum.

“Benim hayalimdeki İstanbul, ulaşılabilen bir İstanbul. Yürünebilen, koşulabilen, nefes alınabilen, bisikletle gezilebilen, modern, çevre dostu, engelli dostu bir İstanbul.

“Benim hayalimdeki İstanbul, sadece insanlara değil, sokak hayvanlarına ve doğal yaşama da özen gösteren bir İstanbul.

“Bu muhteşem kentin sorunlarına çözüm üretmenin, Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretmek olacağına inanıyorum.”

İstanbul 2009-2014

2009 yerel seçimlerinde İstanbul genelinde AKP’nin adayı Kadir Topbaş yüzde 44,2 oy alırken CHP’nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 37’de kalmıştı. MHP’nin adayı Ahmet Turgut’un oy oranı ise yüzde 5,1’di.

2014 yerel seçimlerinde ise AKP adayı Kadir Topbaş yüzde 47,9; CHP adayı Mustafa Sarıgül yüzde 40,1 oy aldı. MHP adayı Rasim Acar ise yüzde 4,0’da kaldı.

Beylikdüzü 2009-2014

2009 yerel seçimlerinde AKP yüzde 32,1; CHP yüzde 30,6; MHP ise yüzde 23,3 oy aldı.

CHP’nin Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterdiği 2014 yerel seçimlerinde oyu yüzde 20,2 artarak yüzde 50,8’e; AKP’nin yüzde 7,5 artarak yüzde 39,6’ya çıktı. MHP ise yüzde 18,6 oy kaybederek yüzde 4,7 oy aldı.

Ekrem İmamoğlu hakkında

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. 2009-2014 arası CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı yaptı.

Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun. Aynı okulda İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında yüksek lisans yaptı.

1970 Trabzon doğumlu.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir