Cezaevindeki Arin bebek eriyor, kanun hükmü uygulanmıyor

Cezaevinde sağlık sorunları yaşayan 19 aylık Arin, nefes almakta güçlük çekiyor. Tahliye için AYM’ye başvuran Av. Polat, ‘Açık kanun hükmü görmezden geliniyor’ dedi

Mardin Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte tutuklu bulunan 19 aylık astım hastası Arin bebeğin kilo kaybı devam ediyor. Yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı gözlerinde morluklar ve kayma yaşanıyor. Baba Mihdi Yılmaz ile birlikte iki kez Mardin Cezaevi’nden hastaneye götürülen Arin’in durumunda bir değişme yaşanmadı. Arin’in iki kez cezaevinden dışarıya çıkarıldığını ancak evde duramadığını ve sürekli annesini istediğini belirten baba Yılmaz, Arin bebeğin sağlık durumunun kötüleştiğini ve nefes almakta güçlük çektiğini dile getirdi. Cezaevindeki rutubetin çok yüksek olduğunu ifade eden Yılmaz, “Arin’i aldığımız zaman yanımızda durmuyor. Annesini sürekli istiyor artık baktık olmuyor annesine götürmek zorunda kaldık” dedi.

Kanun uygulanmıyor

Esma Yılmaz’ın avukatı Güler Kılıç Polat ise Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınan dosyaya ilişkin bilgi verdi. Arin bebeğin sağlık durumundan kaynaklı 3. kez “denetimli serbestlik” başvurusunda bulunan Polat’ın başvurusunun yine reddedilmesinin ardından Polat, dosyayı AYM’ye taşıdı. Açık kanun hükmünün uygulanmadığını belirten Polat, “Esma bir yıldır hükümlü. Kadın hükümlülerde 6 yaşından küçük çocuğu varsa koşulu salıverilmesi kararı verilir. Esma Yılmaz, birçok kez ‘denetimli serbestlik’ başvurusunda bulundu. Ama her defasında ret edildi. En son ret gerekçesi ise Mardin’de ‘taraflı koğuşta’ olması gösterildi. Yılmaz, Mardin Cezaevi’ne sevk edildiği için talebimizin Mardin’e yapılması gerektiğini söylediler. Mardin’de tekrar başvurduğu zaman da gözetim raporu gelmediği için itirazı kabul edilmedi. En son yeniden başvurusu ret edilince AYM’ye başvurumuzu yaptık. AYM’deki sonucu bekliyoruz” dedi.

‘İnisiyatif cezaevinin’

Olumlu sonuç belediklerini dile getiren Av. Polat, müvekkilinin “örgüte yardım ve yataklık” suçundan berat ettiğini hatırlatarak, “örgüt propagandası yapmak” suçundan cezaevinde tutulduğunu söyledi. Yılmaz’ın Urfa’da başvurduğu denetimli serbestlik başvurularını Mardin Cezaevi’ne de gönderdiklerini kaydeden Av. Polat, “Mardin Cezaevi Müdürü gönderdiğimiz dosyayı ‘yardım ve yataklık’ olarak okumuş. Şu an karar Mardin Cezaevi’nin inisiyatifine kaldı. AYM’ye gönderdik dosyamızı olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyoruz. Dosyayı tedbiren istedik. Bunun için dosyamız ivedilikle görüşülecek. Kanun maddesi açık olduğu için başvurumuzun olumlu karşılanmasını bekliyoruz. AYM’den bir karar çıkmasa cezaevi müdürünün olumlu bir karar vereceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Ciddi sağlık sorunları yaşayan Arin bebeğin Urfa Cezaevi’nden hastaneye gidişi zor olduğu için anne Esma Yılmaz, Mardin E Tipi Cezaevi’ne sevk talebinde bulunmuş, aylar sonra verilen yanıtla anne ve bebeği Mardin Cezaevi’ne gönderilmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir