Ceyl’an Ertem: Mücadeleye inancım olmasa çürürdüm – Işıl Çalışkan

Alternatif pop müziğin kadın temsilcilerinden Ceyl’an Ertem, ‘Seni Senin Gibiler Sevsin’ isimli yeni albümü ile müzikseverlerle buluştu. Toplumsal meselelere duyarlı bir sanatçı olmanın Türkiye’deki karşılığının yargılanmak, linç edilmek, eleştirilmek olduğunu söyleyen Ertem, “Mücadele etmeye devam edeceğiz, hep birlikte. Buna inancım olmasa çürürdüm. Umarım bir gün bu dünyanın karanlığıyla solmam” diye konuştu.

Onu ilk olarak 20’li yaşlarında turuncu rastalı saçları ile mikrofonun başında tanıdık. Geçen yıllarda değişen çok şey oldu ancak yine duyarlı bir müzisyen olarak dinleyici karşısında alternatif pop temsilcisi Ceyl’an Ertem. Bu kez altıncı albümü ‘Seni Senin Gibiler Sevsin’le çıktı müzikseverlerin karşısında. Ertem, bu albümle ötekileştirilmiş olan, istenmeyen, korkulan ve sevilmeyen tüm canlılara selam veriyor. Albüm Sezen Aksu, Sıla ve Mabel Matiz’in Ertem için yazdığı şarkıları dinleme imkanı sunuyor. Ayrıca müzisyen, Mehmet Güreli’nin ‘Koş Git Bir De Sen Bak’, Kenan Doğulu’nun ‘Bugünüm Sensiz Geçti’ ve Cihan Mürtezaoğlu’nun ‘Deli’ şarkılarını yeniden seslendirdi. Ertem ve Cenk Erdoğan’ın prodüktörlüğünü yapığı albümün kayıtları Moda ve Anadoluhisarı’nda gerçekleştirildi. Müzisyenle 11 şarkılık albümünü ve müzik serüvenini konuştuk.

Ceyl’an Ertem

Sizi ilk olarak Anima’nın rastalı vokalisti olarak tanıdık. O zamanlardan bugünlere ne değişti?

Elbette çok şey değişti. Anima 2000 yılında kurulmuştu, 6 yıl sonra ilk albümü Animasal’ı paylaşmıştı. 20 yaşında bir kadındım o zamanlar, şimdi 37 yaşımdayım. O zamanlar ‘insan’a olan inancım fazlaydı, her konuda iyi bir fikrim var sanıyordum ve yorulmak bilmiyordum. Ayrıca blues, trip hop ve caz dinliyor, kiramı çıkartabilmek için haftada birkaç gece sahneye çıkıyor, 3 saat şarkı söylememin karşılığında 100 lira kazanıp bolca hayaller kuruyordum.

Şimdi daha çok hayvanlara ve onların dünyasına hayranlık duyuyorum, insana olan inancım çok azaldı, güvenim de. Caz dinlediğim kadar pop da dinliyorum, trip hop artık unutuldu gibi. Her konuda iyi bir fikrim olmadığını biliyor ve daha çok susuyorum, dinliyorum, anlamaya çalışıyorum. Şimdi emeklerimizin karşılığını hala maddi olarak hakettiğimizce alamıyoruz ama gençliğimizdeki gibi bunu çok da dert etmiyoruz. Artık daha erken yoruluyorum. Sokaklardansa evimi tercih ediyorum. Saçlarım, ellerim, gözlerim, kalbim çok şeye şahit oldu ve tecrübe kazandı. Geçmişe dönmek ve geleceğe atlamak istemem, şu andan ötürü çok mutlu ve minnettarım.

Seni Senin Gibiler Sevsin çok etkileyici bir albüm ismi… Sizin için ne ifade ediyor?

Bir dua ve yahut beddua gibi. Özen Yula’nın harika cümlesi. Nasıl bir insansan öyle şeyler gelsin başına. Artık biri hakkında bir dilek tutacaksam ya da küfretmek istiyorsam yürekten, bunu söylüyorum: Seni Senin Gibiler Sevsin!

‘KOSKOCA BİR ALBÜMÜ SABIRLA DİNLEYEN KAÇ KİŞİ KALDIK?’

Artık pek çok müzisyen albüm yerine single tercih ediyor. Siz bu konuda daha çok albüm tarafından duruyorsunuz. 11 şarkı yerine single biraz daha dinleyici açısından ‘garanticilik’ olarak mı algılanıyor sizce? Avantaj ve dezavantajlarından bahsedecek olsanız neler söylersiniz?

Aslında hızlı tüketimin önüne geçmek için single / tekli doğru bir yol olabilir. Kosakoca bir albümü sabırla dinleyen kaç kişi kaldık? Yine de ben bu hızlı geçişlere anında ayak uydurabilen biri değilim. Albüm dinlemeyi, konseptleri ve hikayelerin birbirine olan bağlarını gözlemlemeyi seviyorum. Avantaj ve dezavantajlarından bahsedecek kişiler sanırım plak şirketleri… Ben çakamıyorum o numaraları. Benim için plak, kaset ve cd bile yok olmasaydı keşke, evde hala kaset dinliyorum. Dijital platformlardan da müzik dinliyorum elbette. Arada kaldım bu dünyanın hızlı ritminde sanırım.

Mehmet Güreli şarkısı olan ‘Koş Git Bir De Sen Bak’ yorumunuz Mehmet Güreli’nin ‘Kimse Bilmez’ dışında kıymetli şarkıları olduğunun göstergesi olmuş. Bu parçaya nasıl karar verdiniz?

Uçurtma yorumumuz çok sevildi. Mehmet abi de çok sevdi o yorumu ve ben ‘Bir şarkısını daha söylesem keşke’ diye hayal kurarken Mehmet abi aradı bir gece, ‘Bir şarkımı daha söyle hadi’ diye. Lisede en çok dinlediğim şarkılardan biri olan Koş git Bir De Sen Bak’ı seçtim. Gençliğimde epey hastaydım ve ‘henüz görmedim ben dünyayı, daha konuşmadım ben senle hiç’ cümlesi kalbime dokunurdu.

‘ANNEMİN DEYİMİYLE İKİNCİ ANNEM; SEZEN’

Sezen Aksu ‘Nafile Kelam’ ve ‘Zehir’ ile katkı sağlamış albüme. Ne söylemek istersiniz?

Çocukluk arkadaşım, en çok dertleştiğim kadın, annemin deyimi ile ikinci annem Sezen. Sezen’in deyimiyle ise; kendinize anarşist bir anne arıyordunuz, beni buldunuz. Aklımın ucundan geçmezdi Sezen’in orijinal bir şarkısını bana hediye edeceği açıkçası. Ama birini o kadar çok seversen görünmez bir köprü mutlaka kuruluyor demek ki. İki şarkı da dinleyicilerin favorileri oldular, herkes bu birlikteliği çok sevdi, çok mutluyum.

‘SILA İLE HER ZAMAN YAN YANAYIZ’

Albümde Sıla’nın da imzası var. Başından geçen üzücü olaylardan sonra albümde imzasını görmek kadın dayanışması hissi veriyor…

Sılacığım narin, hassas ama bir o kadar taş gibi sağlam dostum benim. Biz birbirimizi çok seviyoruz her zaman yan yanayız. Şarkıda Sıla ‘insan etinden hayal olmaz’ diye yazmış. Ne kadar doğru öyle değil mi?

Yıldız Tilbe’nin sosyal medyadaki çıkışları tepki topluyor. Tilbe hayranı ve şarkılarını yorumlayan bir sanatçı olarak bu çıkışlar sizi nasıl etkiliyor?

Bu konuda bir şey söylemesem daha yerinde olur. Sonuçta Yıldız Abla bir lider değil, bir çılgın şarkıcı ve şarkı yazarı, onu şarkıları ile değerlendirmeye devam etmek isterim. Ama evet, katılmadığım çok görüşü var.

Kadına karşı şiddetin arttığı ve buna bağlı olarak dayanışmanın da karşı güç olduğu bir dönemde toplumsal meselelere duyarlı bir sanatçı olmanın Türkiye’deki karşılığı nedir?

Yargılanmak, linç edilmek, eleştirilmek. Alkışlayan, yanımızda olan, destek veren kişiler küçük bir azınlık. Ama olsun, mücadele etmeye, sevdiğimiz – saygı duyduğumuz isimlerin arkasında durmaya, hayvanları – çocukları korumaya, kadın cinayetlerine ve şiddetine ses çıkartmaya, dünyadaki tüm savaşlara karşı çıkmaya, barıştan kardeşlikten sevgiden saygıdan yana olmaya devam edeceğiz, hep birlikte. Buna inancım olmasa çürürdüm. Umarım bir gün bu dünyanın karanlığıyla solmam.

Kaynak: Duvar

İlginizi çekebilir