ÇETKODER elektrik zammını yargıya taşıyor

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) son yapılan 14,9’luk elektrik zammının geri çekilmemesi halinde ise konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği’nden (ÇETKODER) tarafından yapılan açıklamada elektrik zammına tepki gösterilerek 14.9’luk zam oranın geri çekilmesi talep edildi.

Açıklamada zammın geri çekilmemesi halinde konunun yargıya taşınacağı belirtildi.

Milli gazetedeki habere göre, yapılan zamların dar gelirli vatandaşı zor duruma düşürdüğünü ifade eden ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Öncelikle bu yapılan zammın yetkililerce bir kez daha gözden geçirilerek geri çekilmesini tüketiciler adına talep ediyoruz. Netice itibari ile zam geri çekilmez ise tüketici vatandaşlarımızın aleyhine olan bu hususu kısa süre içinde yargıya taşıyacağız” diye konuştu.

Elektriğe 1 Temmuz’da da yüzde 15 zam yapıldığını hatırlatan Göktaş, son bir yılda elektrik fiyatlarına 5 kez zam yapıldığını belirterek, “Yapılan bu zam ile birlikte son 2 senede elektriğe yüzde 60.9 oranında zam gelmiş oldu” dedi.

Toplam artış yüzde 70

Elektriğe, en son 1 Temmuz’dan itibaren geçerli yüzde 15 zam yapılmıştı. EÜAŞ’ın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, “toptan” olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20,5 kuruşa yükseltilmişti.

Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi. Böylelikle toptan elektrikte artış yüzde 70 oldu.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir