Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Anestezi Asistan Hekimi Dr. Gamze Pirinç Şaşıoğlu’nun iş kazası sonucu yaralanmasına sağlık örgütleri tepki gösterdi

SES Aksaray Şubesi ve İstanbul Tabip Odası üyeleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaşanan iş kazasında Anestezi Asistan Hekimi Dr. Gamze Pirinç Şaşıoğlu’nun yaralanmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde yapılan eylemde konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ve SES Aksaray Şube Yöneticisi Aydın Erol, sağlık çalışanlarının riskli ortamlarda çalıştırıldığını ve buna karşı önlemlerde yetersiz kalındığını belirterek kazanın nasıl meydana geldiğinin araştırılması ve kazalara karşı önlemler alınmasını talep etti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Temsilcisi Dr. Ahmet Gürbüz’ün okuduğu ortak açıklamada, Tıp Fakültesi hastanesinde yaşanan iş kazasına ilişkin bilgiler paylaşıldı:

3 tesla mr görüntüleme ünitesinde meydana gelen kazada, Dr. Gamze Pirinç Şaşıoğlu, ünite içerisinde solunum sıkıntısı yaşayan hastaya müdahale ederken dışarıdan getirilen ve MR ile uyumlu olmayan aspirasyon cihazının MR tarafından çekilmesi sonucu dakikalarca MR ile aspirasyon cihazının arasında sıkıştı ve bunun sonucunda ayağında parçalı kırık meydana geldi.

“Kazanın nasıl meydana geldiği açıklığa kavuşturulmalı”

Gürbüz, olay yerine gelen hizmet alım firma sorumlusunun, cihazın uğradığı maddi hasardan bahsederek olayın mağdurunu suçlu gibi göstermeye çalıştığına dikkat çekerek “Akla ve vicdana sığmayan bir tutum sergilenmiştir” dedi.

Yaşanan kazanın sağlık çalışanlarının ne kadar riskli ortamlarda çalışmak zorunda bırakıldığını ve kazalara karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu bir kez daha hatırlattığını belirten Gürbüz, sözlerinin devamında “Çalışanlar olarak öncelikle böylesi bir kazanın nasıl meydana geldiğinin açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz. Uygun olmayan cihaz kullanımından, ünite içerisinde uyarıcı güvenlik sınırı önlemlerinin olmamasına ve çalışanların eğitimi ile ilgili gerekenlerin yapılıp yapılmamış olmasına kadar pek çok soru mevcuttur” ifadelerini kullandı.

“Hukuki sürecin takipçisi olacağız”

Kazanın gerçekleştiği yerin hizmet alımla çalışan bir birim olmasının da ayrıca göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Gürbüz şu ifadeleri kullandı:

Sağlık alanındaki özelleştirmelerin geldiği son nokta kamu kurumları içerisinde yerleştirilen bu firmaların pek çok örnekte sağlık hizmetinin niteliğinden ziyade kârlılığı ön palana aldıkları bilinen gerçektir. Yaşadığımız bu üzücü kazanın bu açıdan da ayrıntılı olarak soruşturulması gerekmektedir.

Gürbüz ayrıca, kaza ile ilgili hukuki sürecin takipçisi olduklarının altını çizerek, “Başka kazalar yaşanmadan hastanemizde gerekli işçi sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin eksiksiz olarak yerine getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Kaynak: Evrensel

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…