Cerattepe’deki maden aramasına karşı en çok kadınlar mücadele ediyor.

Topraklarında maden çıkarılmasını istemeyen kadınlardan sadece iki tanesi 95 yaşındaki Erzade Yalçıntaş ve 89 yaşındaki Hazinder Aksakal.

Sonuna kadar direneceklerini ve Cerattepe’yi koruyacaklarını söyleyen analar, “İsterlerse bizi tutuklasınlar. Artvin kurtulacaksa, biz tutuklanalım. Son nefesimize kadar Artvin’i savunacağız” diyor.

Artvin’in çatısı olarak nitelendirilen güzellikleri ile ünlü Cerattepe mevkiinde Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararını beklemeyen özel şirket, maden arama çalışmalarına geçen yaz aylarında başladı.

Yüzlerce ağacın kesildiği, sondaj çalışmaları nedeni ile bölgedeki hayvanların yaşamını kaybettiği doğa kıyımına karşı, Artvin halkının kararlı mücadelesi sürüyor. Bu nedenle de 19 Ağustos’ta Kafkasör Yaylası’nda gün boyu sürecek bir etkinlik düzenlenmek istendi, ancak Artvin Valiliği, “Kurban bayramını” gerekçe göstererek etkinliğe izin vermedi. Artvinliler de bu kez aynı gün aynı alanda piknik yapmak için bir araya geldi. Artvin’in savunulmasına dair yol ve yöntemlere yönelik sohbetin edildiği piknikte, yan yana oturmuş 89 yaşındaki Hazinder Aksakal ve 95 yaşındaki Erzade Yalçıntaş, en çok dikkat çeken isimlerdi. İki kadın da Artvin mücadelesinde sembol hale gelmiş isimler olmasından kaynaklı herkes onların sohbetine dahil olup, mücadelenin ayrıntılarını öğrenmek istiyor.

‘Biz bu alanı terk edemeyiz’

Hazinder Aksal, Artvin’den başka bir yerde yaşamayacağını, Artvin’i yok etmek üzere bölgeye gelen maden şirketlerinin bir an önce bölgeyi terk etmesi gerektiğini belirtirken, Erzade söze girerek, “Türkiye’nin incisidir Artvin. Kışın bakarsın etrafı kaya yazın bakarsın yem yeşil olur. Bu doğa bu tabiat hiçbir yerde yok. Dağlarımız taşlarımız şifa bitkileri ile dolu. Biz bu alanı terk edemeyiz” diyor. Sözleri alkışlarla kesilen Erzade Yalçıntaş, “Cerattepe’de madene kesinlikle hayır diyorum. Memleketimizi çöl etmesinler. Arılarımızı, balıklarımızı öldürmesinler. Doğamızı kirletmesinler yeşilimizi öldürmesinler. Bir fidan bir evlattır. Bu kadar ağaç katliamı yapıyorlar maden açacağız diye” diyerek sözlerine devam etti. Bunun üzerine Hazinder, “Yazık değil mi o ağaçlara? Burası çöl olacak” diyerek tepkisini gösterdi.

İsterlerse öldürsünler

“İsterseler beni öldürsünler ama bu madeni de durdursunlar. Hiç önemli değil. Ben öleyim Artvin kurtulsun” diye söze yeniden başlayan Erzade Yalçıntaş, “Artvin’i koruduğum için hapse atacaklar atsınlar, göğsümü gere gere giderim” dediğin de Hazinder de başını sallayarak onaylıyordu. Sohbet, sürekli olarak bu iki kararlı kadınla fotoğraf çektirmek isteyenler tarafından bölünse de kadınların son mesajı da net: “Son nefesimize kadar Artvin’i savunacağız.”

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…