HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, Dersim’de çıkan orman yangınlarıyla alakalı TBMM’de basın açıklaması düzenledi. Çepni, orman yangınlarıyla ilgili olarak anayasal suç işlendiğini söyledi.

HDP, Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin, Dersim’de çıkartılan yangınlara ilişkin TBMM’de basın açıklaması düzenledi.

Orman yangınlarının madencilik faaliyetlerine yer açtığını ve yangınların bu faaliyetler için çıkarıldığını belirten Çepni, savaş ve rantın kol kola olduğunu söyledi.

Mevcut anayasanın, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyduğunu ve tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Çepni, Dersim’de anayasal suç işlendiğini belirtti.

Çepni, 16-23 Temmuz tarihleri arasında, 33 ilde 90’dan fazla orman yangını çıktığını ama bazı yerlerde çıkan yangınların medya ve iktidar tarafından göz ardı edildiğini belirtti.

Çepni’nin Meclis’te düzenlemiş olduğu basın açıklamasından öne çıkan satırbaşları şöyle:

2411 yangının 1280’i faili mechul

“Türkiye’de yaz ayları yangın aylarına dönüşüyor. Yurt çapında onlarca yerde yaşanan yangınlarda, binlerce hektar orman yok oluyor.

“Orman Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı rapora göre, geçen yıl meydana gelen 2411 orman yangınından 1280’inin ise çıkış nedeni aydınlatılamamış.

“Bu yıl ise sadece 16-23 Temmuz tarihleri arasında, 33 ilde 90’dan fazla orman yangını meydana geldi.

“Bazı yerler var ki, oralardaki yangınlar ne iktidar tarafından ne de medya tarafından görülüyor. Söz konusu bu yangınların söndürülmesi için ilgili devlet kurumları kılını bile kıpırdatmıyor.

“Yurttaşlar kolluk güçleri tarafından engelleniyor”

“Yangınları söndürmek isteyen yurttaşlar kolluk güçleri tarafından engelleniyor. Durumu yerinde gözlemlemek, somut gerçekleri halkla paylaşmak, varsa yanlış bilgi düzeltmek isteyen milletvekillerinin yangın bölgelerine gidişi engelleniyor.

“Mardin, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Bingöl, Dersim başta olmak üzere, bölgedeki bir çok ilde ormanlar yakılıyor. Dersim bir aydan fazladır yanıyor.

“Yangının biri söndürülüyor, diğeri başlıyor. Halk tamamen kendi olanaklarıyla yangınları söndürmeye çalışıyor. Şu ana kadar devlet olanaklarıyla müdahale edilen tek bir yangın bulunmuyor.

“Yangın bölgesine sokulmadık”

“Geçtiğimiz hafta Grup Başkan Vekilimiz Ayhan Bilgen ve İdare Amirimiz Mahmut Toğrul dahil 11 vekilden oluşan bir HDP heyeti olarak Dersim’e gittik. Heyetimiz güvenlik gerekçesiyle yangın bölgelerine sokulmadı.

“Dersim halkı yangınların bizzat güvenlik güçleri tarafından çıkartıldığını ifade ederken, Valilik bu iddiaları ret ediyordu. Heyetimizin amacı, tam da bu nedenle gerçeği yerinde gözlemlemekti. Gerçeğin kamuoyu tarafından bilinmesi, böylece Valilik tarafından engellenmiş oldu.

“Yok olan sadece ormanlar, ölen sadece canlılar değil, bir bütün olarak halkın ve doğanın geleceğidir.

“Yangınlar arasında ayrım yapılıyor”

“Yangınlar arasında ayrım yapılıyor. ‘Kendiliğinden yanıyor’ diyen yetkililer, bir kentteki yangını söndürmeye çalışırken, bir kenttekini söndürene bile izin vermiyorsa, yaşanan tam olarak kasıttır.

“Buradan iktidara soruyoruz, Dersim’deki ormanlar ‘yerli ve milli’ değil midir? İnsanların, doğanın, yaban hayatının katledilmesi nasıl bir siyasi düşmanlığın sonucudur?

“Ormanların yakılmasıyla aynı zamanda madencilik faaliyetlerine de alan açılıyor. Savaş ve rant kol koladır.

“Orman Genel Müdürlüğü’nün ‘faili meçhul’ dediği bir çok yangın alanı, ya turizm ya da maden şirketlerine peşkeş çekiliyor.

Anayasal suç

“Mevcut Anayasa şunu söylüyor: ‘Ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerine yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz.

‘Bütün ormanların gözetimi devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz.

‘Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel af çıkarılamaz.

‘Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.’

“Demek ki, Dersim’de aynı zamanda anayasal suç işleniyor.

“Orman yakmanın hiçbir haklı gerekçesi yoktur, olamaz. Halka ve doğaya karşı işlenen bu suçun her koşulda takipçisi olacağız, suçluların yargılanmasını mutlaka sağlayacağız ve asla affetmeyeceğiz.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…