AKP’nin yürüttüğü politikayla Alevi sorununu sıradanlaştırmaya çalıştığını belirten Halkların Demokratik Partisi(HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde ‘Cemevlerine yasal statü vereceğiz’ diyerek Alevi sorununu sıradanlaştırıyor. Ancak sorunun çözümü cemevlerine statü vermekle sınırlı değil” dedi.

Tüm bu durumların aksine Alevi sorununun Türkiye’nin ana sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Bülbül, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu zihniyetiyle, Diyanet İşleri Başkanlığı ve eğitim kurumları üzerinden bir inanç tanımı yaptığını ve buna “devlet dini” dediklerini söyledi.

Bülbül, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devlet dini üzerinden diğer dinler ve inançlara tanım veya tanımsızlık; kabul veya inkâr söz konusudur. Alevi sorunu da devlet tarafından bu çerçevede algılanmaktadır. Cumhuriyet tüm kurum ve kuruluşlarıyla Alevi inancının varlığını kabul etmiyor. Bu durumda Alevi sorunun çözümünden bahsedilemez” şeklinde konuştu.

Hükümetin Alevi sözcüğünü dile getirmesinin tek başına bir anlam ifade etmediğini, zihniyetin de değişmesi gerektiğini dile getiren Bülbül, “Eğitim programının çoğulcu, katılımcı ve tüm inançlara, dillere, dinlere, kültürlere eşit mesafede olan ve kabul eden ve bu programatik olarak uygulama yapısıyla ilgilidir. Zihniyet değişikliğiyle, devletin yürütmesiyle ve Anayasa ile ilgilidir” dedi.

 

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…