Cargill yöneticisinden itiraf: “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi raporunu AKP’nin isteğiyle hazırladık”

Cargill İletişim Direktörü Ediz Aksoy, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini öneren raporu hükümetin isteği üzerine hazırladıklarını söyledi, kendilerinin pancarla ilgili bir yatırım düşünmediklerini, o nedenle özelleştirmeden yana olmadıklarını ileri sürdü

Cargill yöneticisinden itiraf: “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi raporunu AKP’nin isteğiyle hazırladık”

Saray-AKP iktidarının Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 14 fabrikanın ayrı ayrı özelleştirilmesine karar vermesinin ardından, ABD’li nişasta bazlı şeker üreticisi Cargill’in Şeker Kurulu’nun kapatılması ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesini önerdiği Ocak 2018 tarihli “Şeker Piyasası, Mevcut Durum ve Değerlendirme Raporu” ortaya çıkmıştı.

Fabrikaların özelleştirilmesi süreci tamamlandıktan sonra Cargill raporunun hükümetin isteği üzerine hazırlandığı ortaya çıktı.

Merhaba gazetesinin haberine göre; çiftçilere eğitim için geldiği Konya’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cargill Gıda Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ediz Aksoy şöyle konuştu:

Biz kesinlikle özelleştirme olsun istemedik. Hükümet bu konu ile ilgili bizden bir rapor istedi. Çalışmalarımızı yaptık ve 2018 yılı Ocak ayında raporu sunduk. Raporu verdik çünkü hükümet istedi. Şeker özelleştirmesinin etki analiz raporunu yazdık. Hükümete “Avrupa’yı örnek alın” dedik. Pancarla ilgili bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz.

Nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi ile ilgili yöneltilen soruları da yanıtlayan Aksoy şöyle devam etti:

Nişasta bazlı şeker kotasını %2,5’e düşürmek doğru olmadı, yanlış. Mısır ve nişasta bazlı şeker, Türkiye’de şeker sektörü için çok çok önemli bir unsur. Gıda sektörü için çok önemli. Kristal şeker ile yapılamayacak ürünler var. O ürünler ihraç edilemeyecek. Bunun faydası kime? Türkiye’nin almış olduğu NBŞ kotasını yüzde 2,5’e düşürme, siyasi bir karardır. Bu karara da uymak zorundayız.

Aksoy, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin Cargill’in imajında ciddi bir kayba yol açtığını da aktardı.

Kaynak: Sendika.org

İlginizi çekebilir