Özgür Denizli

Cam işçilerine feragatname tuzağı

Cam iş kolunda TİS yaklaşırken işçiler, Kristal-İş ve işveren sendikası arasında imzalanan protokole ve imzalatılmak istenen feragatnameye tepkili.

Cam iş kolunda yeni toplu iş sözleşmesi hazırlıkları sürerken Kristal-İş Sendikası ve Cam İşverenleri Sendikası arasında iş tanımları ve vardiya sistemi ile ilgili imzalanan protokole işçiler tepki gösterdi. Protokolle, çalışma sistemlerinin patronun iki dudağı arasına bırakıldığını belirten cam işçileri, “Bu işten atmalara kadar gidebilir” dedi.

Sözleşme hazırlıkları yapılması gerekirken “muvafakatname-feragatname” imzalatılmasına anlam veremediklerini söyleyen Bursa Yenişehir Cam Fabrikasında çalışan bir işçi, “Bu kazanılmış haklarımızın gasbıdır. Kristal-İş Sendikası şube yöneticileri ve baştemsilci tarafından işçilere imzalayın denilen belge işçiler arasında kafa karışıklığına neden oluyor. Sendika tarafından işçilere ‘herhangi bir zararı yok’ deniliyor” dedi.

İş tanımları, çalışma sistemi ile ilgili maddelerin sözleşmelerde yapılan mücadelelerle işverene kabul ettirildiğini belirten işçi, sendika merkezinin imzalatmak istediği bu belgelerle geri adım attığını ve bu yolla işçilerin işveren karşısında savunmasız kalacağını söyledi. Cam işçisi; “Fabrikalarda çalışma sistemi, iş tanımları bugüne kadar şöyleydi. Mesela gündüz çalışanlar gündüze gelir, vardiyacı olanlar kendi vardiyalarına gelip çalışırlardı. İş tanımları sınıflandırma ve ücretlendirme buna göre yapılırdı. İşveren buna uymak zorundaydı. Bu sistem, protokolle esnetiliyor, işverenin eline koz veriliyor. Yaptığı iş tanımına göre bölümleri yeniden planlayabilir ve yaptığı düzenlemeye göre bazı bölümlerde fazlalıklar ortaya çıkabilir. O zaman da çıkıp ‘Burada fazla elaman var’ deyip o nedenle işten çıkarmaya gitse sendika ne yapacak? Onu da çıkıp bu işçiye anlatmaları gerekir” diye konuştu.

Başka bir işçi de “Bizlere imzalatılmak istenen feragatnameye baktığımızda daha önceden imzalanan ilgili toplu iş sözleşmesine atıfta bulunarak, ‘Sendika ve işveren tarafından yeni bir protokol imzalanması ile birlikte iş tanımları değişmiştir’ deniyor ve 6’lı iş gruplandırma sistemine geçildiği söyleniyor. Bizim canımızı sıkan tarafı geçmişe dönük hiçbir biçimde hakkımızı aramayacağımıza dönük belge imzalatılması” dedi.

Cam işçisi, “Diğer yandan tam da sözleşme sürecine girmişken bu işin bir oldubittiye getirilmesi de çok sorunlu. Belli ki işveren sözleşme döneminde bu maddeyi işçilerin önüne koymayı göze almadı, sözleşme döneminde işçiye kabul ettirmek daha zor olacaktı. Bu protokolle bu madde toplu iş sözleşmesine konulacak. Bütün cam işçilerinin uyanması ve buna tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Evrensel

Exit mobile version