Danimarka’da geliştirilen yeni bir yapay zeka uygulaması ile acil durum servisine yapılan ihbar üzerinden inme teşhisi konabilecek. Uygulamanın geliştirilmesi için 2015-2020 yılları arasında yapılan 1.5 milyondan fazla çağrı incelendi.

Danimarkalı bilim insanları, acil durum merkezine gelen inme vakası çağrıları üzerinden hastanın durumunu teşhis eden yapay zeka uygulaması geliştirdi.

Medical News’in haberine göre, uygulamanın tasarlanması için 2015-2020 yıllarında Kopenhag Acil Sağlık Servisi çağrı merkezine yapılan yedi binden fazla inme vakasına ilişkin 1.5 milyondan fazla çağrı değerlendirmeye alındı. İnme vakalarının tespit edilmesi için yapılan çalışmada yapay zeka, sesli çağrıların yazıya dökülmesi ve sonrasında oluşan metin üzerinden inme risklerinin değerlendirilmesi ve teşhis edilmesine programlandı.

Yeni nesil ürün, her yaş ve cinsiyet grubundan inme vakalarının tanımlanmasında, çağrı merkezi çalışanlarına kıyasla daha etkin bir performans sergiledi. Geliştirilen yapay zeka Avrupa İnme Örgütü 2023 Konferansı’nda (ESOC) tanıtıldı.

Avrupa genelinde ikinci ölüm nedeni ve yetişkin engelliliğinin başlıca nedenleri arasında gösterilen inme her yıl 1 milyondan fazla kişinin hayatını etkiliyor. Nüfus artışı ve yaşlanma ile inme vakalarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2047’de, 2017’ye kıyasla yüzde 27 artacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…