Büyük Menderes İnisiyatifi, Denizli Çal ilçesi Aşağı Seyit mahallesinde imza standı açarak, Menderes Nehri ve havzasının korunması gerektiğini anlattı.

Fotoğraf: Büyük Menderes İnisiyatifi

Denizli Çal ilçesi Aşağı Seyit mahallesi halkının Büyük Menderes Nehri’nde geleneksel olarak gerçekleştirdiği Sudan Koyun Geçirme Etkinliği, bu sene suyun iyice azalması nedeniyle ek tedbirlerle yapıldı. Kuraklık neticesinde suyun iyice çekildiği nehirde koyunların sudan geçebilmesi için tankerlerle su verilen etkinlik alanı, koyunların geçmesi için hazır hale getirildi. Büyük Menderes İnisiyatifi de burada stant açarak, Menderes Nehri ve kuraklıkla ilgili duyarlılığı artırmak amacıyla halkı bilgilendirerek imza kampanyası düzenledi.

Yaptıkları imza kampanyasıyla ilgili konuşan BMİ Sözcüsü Mustafa Çallıca, Çal Aşağı Seyit’de gerçekleştirilen Koyun Atlatma Festivalinin Menderes nehriyle bütünleşmiş, kadim bir gelenek olduğuna dikkat çekerek, son yıllardaki kuraklığın etkisiyle Menderes’in susuz kalmasının büyük bir acı olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Büyük Menderes İnisiyatifi

“TEDBİRLER BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Büyük Menderes İnisiyatifi olarak nehrin can verdiği şehirlerde konunun vahametiyle ilgili ortak bir kampanya yaptıklarını ifade eden Çallıca, o kampanyada gördükleri ilginin bugün de devam ettiğini ve vatandaşların da kuraklık konusunda acil olarak çözüm beklediğini söyledi.

Çallıca, fosil yakıtlardan uzak durulması, salma suyla sulamaya son verilerek çiftçilere damlama sulama için teşvikte bulunulması, fabrikaların atıklarını Menderes’e arıtmadan bırakmalarının önüne geçilerek bunu yapan işletmelere en ağır şekilde cezaların uygulanması ve Paris İklim Anlaşmasının imzalanması gibi tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin hayati önemde olduğunu vurguladı.

Kaynak: EVRENSEL

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…