Bütçede kara delik ‘Şehir Hastaneleri’: 30 hastane yerine 862 hastane yapılabilirdi

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Kara Deliği raporuna göre 30 şehir hastanesi için 25 yılda ödenecek 142.4 milyar dolar ile 862 adet bin 200 yataklı hastane yapılabilir

AKILDIŞI SOYGUN

Şehir hastanelerinde sunulan hizmetlerde “akıldışı bir soygun” yaşandığının Sayıştay Raporları ile de tespit edildiği belirtilen raporda, “soygun” verileri şu şekilde sıralandı:

*Tıbbi atık hizmet kalemi için, hastaneler arasında en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde 830 fark bulunuyor.

*Tıbbi olmayan atık alt kalemi için en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde bin 849 fark var.

*Kemoterapi ilaç hazırlama alt kalemi için, en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde 35 bin 599 fark bulunuyor. Kemoterapi İlaç Uygulama alt kalemi için en düşük birim fiyat ile en yüksek birim fiyat arasında yüzde 552 fark olduğu görülüyor. Bir hastane kemoterapi ilaç hazırlama hizmeti için diğer hastaneye göre 355 kat fazla ödeme yapılıyor.

* Elazığ Şehir Hastanesi’nde tüp bebek birimi bulunmamasına rağmen, laboratuvar hizmetleri altında tüp bebek birimi için garanti bedeli ödeniyor.

* Adana, Manisa ve Elazığ Şehir Hastaneleri’nin yer aldığı yerleşkelerin bir bölümü şantiye halinde olmasına karşın bahçe bakım hizmetlerine ilişkin hizmet bedelinin tam olarak ödendiği görülüyor.

Kaynak: Birgün

İlginizi çekebilir