Bursa Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve yemekhane sorununun çözülmesi için bugün iş bıraktı.

Şantiyede 2200 işçi çalışırken bu sayının 3800 civarına çıkmasıyla birlikte 4 kişilik koğuşlarda 6, 7 kişinin kalması, yemekhanenin yetersiz kalması ve şantiye koşullarının daha da kötüleşmesi üzerine işçiler iş bırakarak üzerlerinde ki yelekleri ateşe verdi.

İşçilerin yaşadığı sorunlar ise şöyle:

  • Her gün yarım saat güneş altında sıraya girerek yemek bekleniyor, dinlenemeden iş başı yapılıyor.
  • Yemeklerin kötü çıkması ve temiz olmaması.
  • Yemeklerin erken bitmesi ve birçok işçinin aç kalması.
  • İşçilere kötü muamelede bulunulması.
  • Koğuşların küçük olması, klima olmaması ve çok sayıda işçinin küçücük koğuşta birlikte kalması.
  • Otobüs olmadığı için işçilerin şantiye dışına çıkamaması.
  • Sosyal alan olmaması ve temel ihtiyaçların karşılanamaması.
  • Banyo ve tuvaletlerin kirli olması, kapıların kırık olması, saat 17.00’den sonra suların kesilmesi. Koğuşlardaki elektriğin sürekli kesilmesi.

Bir aydır yemek saatlerinde kuyrukta beklediklerini söyleyen bir işçi; “ Şantiyede işçilerin kullandığı iki yemekhane var ve buralar yetersiz kalıyor artık. Çalışan sayısı 2200 civarından 3800’lere çıktı ama bunun alt yapısı hazırlanmadı. Çalışanların hepsi 12-1 arası yemeğe çıkıyor. Böyle olunca uzun kuyruklar oluşuyor. Kırk dakika kuyrukta yemek yemek için bekliyoruz. Yemek yemek için sıcakta bekliyorsun sonra aldığın yemeklerde çok kötü çıkıyor. Kaldığımız koğuşlar 4 kişilikken buralarda 6-7 kişi kalıyoruz. Klima yok yeni yeni takmaya başladılar” dedi.

SABAHLARI KAHVALTI YAPAMAYANLAR VAR

Aynı sıkıntıyı sabah kahvaltısında da yaşıyoruz diyen işçi; “ Sabahları kahvaltı yapamayan işçiler oluyor çünkü kahvaltı 7.45 dedim mi verilmiyor. Ama insanlar kuyrukta kalmış bu kimsenin umurunda değil. Bize sayı biranda arttığı için bu sorunlar yaşanıyor diyor yetkililer ama bu sayı artmadan önce de aynı sorunlar vardı, şimdi bu sorunlar daha da arttı. Bugünde mekanikçilerin saatinde sorun çıktı ve ortalama 1000 işçi o an yemekhanede olanlar eyleme geçti. Bu eylem kısa sürede tüm şantiyeye yayıldı.  Herkes yönetim istif sloganları atarak yemekhaneye girmedi ve baretleri yere vurdu. Daha sonra Rönesans şirketinin ofislerinin bulunduğu yere gittik slogan atarak. Bize yetkililer yemek hane bundan sonra 11.30’da açılacak aynı düzenlemeyi sabah kahvaltısında da yapacağız dediler ama biz bunu kabul etmedik. Yeni yemekhanelerin yapılmasını istedik. Yemekhane saatlerindeki değişikliği belirten kağıtlar astılar bu kağıtları alarak ve üzerlerimizde ki yeleklerle birlikte ateşe verdik. Bu sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz, şantiyede ki koşulların iyileştirilmesini istiyoruz. Düzenleme yapılmazsa eylemlerimiz sürecek” dedi.

 

Kaynak: Evrensel ve Sendika.org

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…