Özgür Denizli

Burdur Gölü’nün ‘gözyaşları’ fotoğraflandı: Göl yok oluyor

Burdur gölü’nün su miktarının 3’te 1’ini kaybettiği açıklandı. Tamer Yılmaz drone ile çektiği fotoğraf ile gölün yok oluşunu gözler önüne serdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, yok olma tehlikesi altındaki Burdur Gölü’nün iki gözyaşı damlasını andıran görüntüsünü, drone ile fotoğrafladı. Görüntü, son 50 yılda su kapasitesinin 3’te 1’ini kaybeden Burdur Gölü’nün hızla yok oluşunu da gözler önüne serdi. Burdur Gölü için 3-4 yıl içinde yarısını, 10 yılda tamamına yakınını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu söylendi.

Yaklaşık 5 yıl önceye kadar 4.3 milyar ton su varlığı olan ve son dönemde yılda 330 milyon tonunu kaybeden göl için tehlike çanlarının çalmaya devam ettiğini belirten Öztürk Sarıca, “Burdur Gölü’nün 50 yıl önceki su kapasitesi 7.5 milyar tonken, şu an bu miktar 3,5 milyar tona düşmüş durumda. Göl artık yalnızca yağmur sularıyla besleniyor. Bugün tarımsal sulama için kullanılan suyun miktarı 190 milyon ton. Bölgedeki tarlaların büyük kısmı vahşi sulama yöntemiyle sulandığı için muazzam su kaybı yaşanıyor. Yörede 1 büyükbaş hayvan başına yıllık tüketim bin ton suyu buluyor” dedi.

Kaynak: DHA

Exit mobile version