Gözaltında kaybedilen evlatlarını arayan arayan Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla getirilen yasak ve biber gazlı, plastik mermili saldırıya tepkiler sürüyor.

İnsan hakları kuruluşlarının ‘utanç verici’ olarak nitelendirdiği tutumu savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise bugün yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“700. gösterilerini yapmak istediler, izin vermedik çünkü artık bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik. Annelik kavramı üzerinden bir mağduriyet oluşturup, hem teröre bir mağduriyet maskesi giydirmeye çalışıyorlar. Bu millet yüz yıl önce bunların ağababalarına bu ülkeyi teslim etmemişti, bugün onların paçozlarına da teslim etmez”

“Hasan Ocak, Galatasaray Meydanı’ndaki eylemlerin başlama sebeplerinden sadece birisidir. Servis ediliyor. Çok affedersiniz, bu kişiler, Eminönü Meydanı’nda gezerken mi kayboldu?” 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Anneleri’yle ilgili sözlerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Ahmet Şık’tan yanıt geldi.

HDP Milletvekili Ahmet Şık’tan geldi. Ahmet Şık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu yanıtı verdi:

 

“Zalimlik ve savunuculuğunu yapmak konusunda tutarlı olup ilkeler söz konusu olduğunda dünü ile bugünü arasındaki uçurumu menfaatleriyle doldurmaya çalışan naylon kahramanlara da bu ülke teslim olmadı” 

 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Twitter hesabından açıklama yaptı:

Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay Eminönü’nden değil İstanbul’un göbeğinden polisler tarafından alındılar. Cesetleri Bolu’da bulundu AİHM Türkiye’yi mahkum etti. Katilleri hala yargılanmadı binlercesi gibi…” 

 

 

Kaynak: Gazete Duvar

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…