Çorum Hitit Üniversitesi’nde yakınlarını akademik kadroya alan üniversite yöneticileri ve kişiye özel açılan kadrolar Çorum Hitit Üniversitesini yandaşlıktan da öte bir mertebeye taşıdı.

AKP’nin üniversitelerdeki kadrolaşmasına yönelik haberleri sıklıkla okuyorsunuzdur ancak Çorum Hitit Üniversitesindeki kadrolaşma yandaşlığında ötesine geçerek kendi alanında bir ilke imza attı.

Yakınlarını akademik kadroya alan Hitit Üniversitesi yöneticileri ve kişiye özel açılan kadrolar üniversiteyi büyük bir aile şirketine çevirdi.

Ekşisözlük’ün gündeme getirdiği Hitit Üniversitesindeki kadroda 30 akademisyenin soyadlarının aynı olması üniversiteyi yandaştan da öte bir mertebeye taşısada uygulamanın mimarı Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Hürriyet’e yaptığı açıklamada akademisyenlerin liyakatla işe alındığını savundu.

‘NE YAPAYIM EVLENENE EVLENMEYİN Mİ DİYEYİM?’

Akademik kadroların seçiliş biçimini eleştirenlere karşı, “Karı kocanın birlikte çalışması yasak mı” tepkisi veren Alkan, “Evlenenlere evlenmeyin mi diyeyim? Karı koca başvurmuş, ne yapayım almayayım mı?” dedi:

“12 yaşındaki bir üniversitenin Antarktika’ya gitmesinin, kendi ekmeğini üretmesinin, teknokent çalışmalarının basında yer almasını ve destek verilmesini istiyoruz. 2011’den beri görevdeyim. 500 kişiyi işe aldım. Bunların içinde iki kişi mahkemeye başvurdu. Onlar da lehimize sonuçlandı. ‘Şöyle olmadığım için üniversiteye alınmadım’ diyen kişi ne gerekiyorsa yapsın. Aile birliği denen bir kavram var. Birçok sendika bunların bir araya getirilmesi gerektiğini ısrarla söyler. Karı kocanın birlikte çalışması yasak mı? Burada birbirinizle evlenmeyin demeyi yeni öğrendim.

‘BOŞANIP ÖYLE Mİ GELİN DİYEYİM’

“Bundan sonra Hitit Üniversitesi’ne gelenler evlenemeyecekler! Demek ki yanlışmış bu. Doktorlar doktorla, öğretmenler öğretmenle evlenebiliyor, aynı dili konuşan insanlar. Kamuya evlenmeyi yasaklayalım o zaman. Biri çıksın desin ki liyakat olmadan birini almışsınız. Evlenenlere evlenmeyin mi diyeyim? Karı koca başvurmuş, ne yapayım almayayım mı? Ayrılıp, boşanın gelin mi diyeyim? Benim 1400 elemanım var. 20-30 kişiyle nasıl genelliyorlar anlamakta güçlük çekiyorum.”

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…