‘Bu sürece kadınlar müdahale edecek’

Samsun’dan Hatay’a,İzmir’den Diyarbakır’a Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce kadın, 164 kadın ve LGBTİ+ kurumunun çağrısıyla İstanbul’da bir araya geldi. Birlikte mücadele edebilmenin yeni yollarını bulmak üzere iki gün boyunca tartışan kadınlar, ataerkil sistemin saldırılarına karşı “Haklarımız, Hayatlarımız,Kazanımlarımız Bizim” dedi. “Türkiye Kadın Buluşması”na katılanlardan biri de Devrimci İşçi SendikalarıKonfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş İstanbul Konut İşçileri Şube Başkanı Nebile Irmak Çetin idi.

‘Buluşma umut verici’

Şu anda istihdam alanlarının dışına itilen kadınların aynı zamanda ekonomik krizin de yükünü sırtladığını kaydeden Çetin, “Kadınlar yoksullaşıyor, yoksulluk kadınlaşıyor. Açık ve net olarak bunu bu şekilde ifade edebiliyoruz. Ama bu buluşmayı gerçekten umut verici olarak görüyorum. Çünkü yıllardır özellikle Kürt coğrafyasında yaşanan sorunlardan dolayı Kürt kadınları bunun bedelini çok ağır ödüyorlardı. Çok iyi biliyoruz ki bu sistem, konuşan, itiraz eden, hakkını arayan, aydınlanan kadının düşmanıdır. Bunu şu anda cezaevinde açlık grevinde olan Leyla Güven’in şahsında görebiliyoruz. Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel şahsında görebiliyoruz. Bu buluşmayı aynı zamanda. Kürt kadınlarının mücadelesinin bir parçası ve devamı olarak görüyoruz. Buradan umutluyuz” ifadelerini kullandı.

‘Cinayetler bitmeli’

Kamu Emekçileri SendikalarıKonfederasyonu (KESK) BakırköyKadın Sekreteri Hatice Şeker de, OHAL’in bittiğini ancak fiili olarak devam ettiğini belirtti. Buluşmada bir araya gelmenin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Şeker şunları söyledi: “Çünkü bir kadını daha kayıp etmeyeceğiz. Artık politik cinayetlerin son bulması için bir arada olmamız gerekiyor. Biz de bu buluşmanın bir bileşeniyiz. Bizim için çok önemli. Sorunlarımızı ancak bir araya gelerek çözebiliriz. Örneğin ben vardiyalı sistemde çalışıyorum. 8 Mart ve 25Kasım’da nöbetçi olmak istemiyorum. Çalışmak istemiyorum. Hakkımı da ancak kadınlarla birlikte mücadele ederek elde edebilirim” diye belirtti

Mücadele metodları

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise, “Kadınlar Birlikte Güçlü Türkiye Buluşması”nın çok önemli bir buluşma olduğunu vurguladı. Ataselim, “Aslında kadınlar, kimlik ve milletin sınırlarının olmadığını söylediler. Benzeyen birçok yönümüz var.Karşısında mücadele ettiğimiz kadın düşmanlığı aynı. Bundan sonraki günlerde özellikle bu rejimde bütün kadın düşmanlığı saldırılarına karşı, kadın cinayetlerinin, istismarlarının mevcut haklarımıza yönelik saldırıların karşısında olacağız. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere de yansımasını umut ediyoruz. Çünkü seçilmiş olan belediye başkanlarının alınması, kayyumların atanması başka mücadele metotlarını önümüze koyuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni yaşam

İlginizi çekebilir