Ankara Mamak’ta imar affından faydalanmak için başvuru yaptıkları ve gereken ücreti ödedikleri halde Fahri Korutürk Mahallesi’ndeki 29 gecekondu yıkıldı. Yıkımın ardından mahalle harabeye dönerken gecekondu sahipleri de yakınlarının evlerine sığındı.

Mamak Fahri Korutürk Mahallesi’nde Mamak Belediyesi’nin yaklaşık dört yıldır yıkmayı planladığı evlerin yıkılacağına ilişkin son tebligat ocak ayında gönderilmişti. Ancak gecekondu sahipleri mayıs ayında yürürlüğe giren ‘İmar Barışı’ndan faydalanmak için başvuru yaptı ve gerekli parayı da ödedi. Buna rağmen 3 gün önce belediyenin yıkım ekipleri imar affından faydalanması gereken evleri yıkmak için geldi.

TOMA ve çevik kuvvet polislerinin desteğiyle gerçekleşen yıkımın ardından konuştuğumuz Yenimahalle Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Yusuf Sağlık gecekondu sahiplerinin 30-40 senedir burada olduğunu ancak son imar kanunu ile bölgenin belediye arsası olarak kullanıma açıldığını ifade etti.

Gecekondu sahiplerinin imar affından faydalanmak için gerekli parayı belediyeye yatırdıkları halde bu yıkımın gerçekleştiğini söyleyen Sağlık, sonrasında ise belediyede sorularını yanıtlayacak bir muhattap bulamadıklarını dile getirdi.

“BU NASIL İMAR BARIŞIDIR?”

Sağlık, 3 gün önce gerçekleşen yıkımda insanların evlerinden eşyalarını almalarına dahi izin verilmediğini, evini yıktırmak istemeyenlere de çevik kuvvet polislerinin müdahale ettiğini belirtti.

“Bu nasıl bir imar barışıdır? Belediye halka rağmen bu yıkımı gerçekleştirdi ise bu neyin barışıdır bunu soruyorum. Bu 6 bin metrekare yeri belediye kime peşkeş çekecek? ” diyen Sağlık, hukuksuz yıkımın peşini bırakmayacaklarını, gerekli merciler hakkında suç duyurularında bulunacaklarını ifade etti.

Yusuf Sağlık o gün yaşananları ise şu sözlerle anlattı:

“Yıkım günü gecekondularını terk etmek istemeyen mahalleli ile direndiğim için gözaltına alındım, benim hakkımda belediye çalışanları şikayetçi oldular. Olsunlar, ben buradaki vatandaşlarımızın hakkını savunmaya devam edeceğim.O gün 29 gecekondu sahibinin üzerine çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 5 TOMA, 10 araba çevik kuvvet ekibi ve 200 belediye zabıtası ile gelindi. Zorbalıkla bu gecekondular yıkıldı.”

Gecekondu sahiplerinin yakınlarının evlerine sığındıklarını dile getiren Sağlık, yıkılan gecekonduların 1970 yılından beri aynı yerde olduğunu, İmar Barışı Yasası sonrasında ise mahallelinin tapularını almak için belediyeye gerekli parayı yatırdıklarını ancak belediyenin sonucu beklemeden baskın yaparak evleri yıktığını söyledi.

kaynak:ArtıGerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…