Bu Dünyadan Toni Morrison Geçti

Nobel Edebiyat Ödüllü ‘Sevilen’ yazar, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Toni Morrison’un ölümünü büyük bir üzüntüyle doğrulayan ailesi, New York’ta yaşayan yazarın geçirdiği rahatsızlık sonrası vefat ettiğini söyledi. Romanlarında kölelik, siyahi bir kadın olma gibi temaları işleyen ünlü yazar, 1987’de kaleme aldığı en meşhur romanı Sevilen’de kadın bir kölenin kaçışını anlatmış ve Pulitzer Ödülü’ne layık görülmüştü. 1993’teyse Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanarak, bunu başaran ilk Afro-Amerikan kadın yazar oldu.

Morrison kariyerine bir öğretmen ve editör olarak başlamış, ilk romanı En Mavi Göz’ü 1970’de yayımladı. Üçüncü romanı Süleyman’ın Şarkısı (1977) büyük bir beğeniyle karşılandı ve Katran Bebek (1981), SevilenCaz (1992) eserleriyle ünü artmaya devam etti. Açık ten rengine sahip ebeveynleri tarafından hor görülen koyu tenli bir kızın hikâyesini anlatan son romanı Tanrı Çocuğu Korusun ise 2015’te okurlarla buluştu.

“Kendisinin, öğrencilerinin ya da bir başkasının olsun, yazılan her kelimeye değer veren gerçek bir yazar olarak okumaya doymaz ve çoğu zaman yazarken de evinde olurdu,” diye bahsediyor ailesi. “Gidişi her ne kadar tarifi olmayan bir kayıp yaratsa da, uzun ve dolu dolu bir hayat yaşadığı için minnettarız.”

Uzun zamandır Morrison’un editörlüğünü yapan Robert Gottlieb, “Şahane bir kadın ve büyük bir yazardı. Hangisi daha çok özleyeceğimi bilemiyorum,” dedi. Knopf Yayınları’nın başkanı Sonny Mehta ekledi: “Bence Amerikan edebiyatında Toni’den daha fazla insanlık hakkında ya da dil aşkıyla yazan çok az yazar vardır.” “Onun anlatıları ve büyüleyici nesri, kültürümüz üzerinde silinmez bir iz bıraktı. Romanları hükmedici ve dikkatimizi talep ediyor. Yazdıkları, kabul edilmiş eserler ve daha da önemlisi okurlar tarafından her zaman sevilecekler.”

Eski Amerikan Başkanı Barack Obama, 2012 yılında Morrison’a Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı sundu, aynı zamanda onu takdir eden önemli insanlardan biri. Beyaz Saray’da yazarla kendisinin Oval Ofis’te olduğu fotoğrafı paylaşan Obama, altına şu notu düştü: “Toni Morrison ulusal bir hazine, iyi bir anlatıcı, büyüleyici bir insan. Eserleri, vicdanımıza ve ahlaki hayal gücümüze, güzel ve anlamlı bir meydan okumadır. Kısa bir süreliğine de olsa onunla aynı nefesi solumak ne büyük lütuf!”

Nobel Edebiyat Ödülü verildiğinde İsveç Akademisi Toni Morrison’ı Amerikan gerçekliğinin önemli bir yönüne hayat veren, görsel güç ve şiirsel aktarımla romanlarını karakterleştiren bir yazar olarak tarif etmişti.

(Adam White & Roisin O’Connor, Independent)

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: OGGİTO     (Çeviren: M. Gizem Erkol)

İlginizi çekebilir