Özgür Denizli

Bu da inşaat işçilerinin işgal lansmanı!

Aylardır alacakları ödenmeyen 15 inşaat işçisi yaklaşık bir aydır şantiyede işgale geçti. Seslerinin yeterince duyulmadığını düşününce inşaat malzemelerinden kurdukları masada bir lansman kahvaltısı düzenlediler

İstanbul, Bostancı’da 27 gündür alacakları için şantiyede işgal eylemi gerçekleştiren 15 inşaat işçisi direnişlerinin medyada yer bulmaması üzerine farklı bir yönteme başvurdu.

İnşaat firmalarınca elit projelerin medyada haber olması için 5 yıldızlı otellerde devasa bütçelerle kuş sütünün eksik olmadığı mükellef kahvaltı sofralarıyla düzenlenen lansmanların bir benzerini verilmeyen emeklerinin karşılığını almak için şantiyede gerçekleştirdiler.

Yer şantiye, düzenleyenler alacaklarını alamayan işçiler, proje işgal olunca, lansman da haliyle çok farklı oldu. İnşaat malzemelerinden oluşturulan bir masada ve oturma yerlerinde işçilerin karınca kararınca ortaklaşa marketten aldıkları kahvaltılıklar bol çay ve sıcak dostça sohbetler eşliğinde tüketilirken, işgalin amacı aktarıldı.

“Yaptığımız 15 daireden sadece biriyle tüm alacağımız ödenir”

İşçilerden Taner Mutlu, Köroğlu İnşaat tarafından yaptırılan ve hemen hemen bitmek üzere olan şantiyeden 4 ila 6 ay arasında değişen alacakları bulunduğunu söyledi. 15 işçinin işgal eyleminde yer aldığını belirten Mutlu, müteahhidin herkese borç takıp battığını belirterek alacaklarını vermekten kaçındığını iletti.

İşçilerden Raif Yılmaz da toplam 260 bin TL civarında alacakları için toprak sahipleriyle anlaşmaya çalıştıklarını, tepeden tırnağa kendilerinin yaptığı 6 katlı 15 daireden oluşan binada her biri 1 milyon TL civarında olan sadece bir daire satılırsa haklarını alabileceklerini kaydetti.

3. Havalimanı işçileri unutulmadı

İşçiler kahvaltının sonunda topluca, 3. Havalimanı direnişine de selam yollamayı ihmal etmezken, havalananı direnişi nedeniyle tutuklanan meslektaşlarının ve sendika yöneticilerinin serbest bırakılmasını talep etti. İşçiler yurttaşlara da direnişlerine destek olma çağrısı yaptı.

Haber: Halil Burak Öz

Kaynak: Sendika.org

Exit mobile version